Ukrajna belépése drámai hatással lenne az uniós költségvetésre, miután az egy főre jutó GDP-jével Algéria vagy Srí Lanka szintjén van, tehát az EU-átlag körülbelül tizedét éri el – jelentette ki Harald Vilimsky, az FPÖ európai parlamenti képviselője.
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) európai politikáért felelős szóvivője szerint az EU-nak végre be kellene fejeznie, hogy a tagállamok pénzét tonnaszámra dobálja ki az ablakon – számol be a Magyar Nemzet. Petra Steger az osztrák parlament külügyi bizottságában a brüsszeli elit által különböző harmadik országoknak juttatott milliárdos ajándékokra való tekintettel azt követelte, Ausztria húzzon vastag vörös vonalat a hozzájárulások terén. A javaslatot azonban minden párt elutasította az FPÖ-n kívül. A jobboldali politikus szerint az osztrák állampolgárok évek óta eurómilliárdokat küldenek az uniós intézményeknek, amelyek ezt klímaőrültséggel és 1952 óta a legmagasabb inflációval hálálják meg.
A belsőégésű motorok betiltásától kezdve az abszurd oltóanyag-szerződéseken át a Zelenszkij-rezsimnek szánt több milliárd eurós ajándékokig.
Harald Vilimsky, az FPÖ európai parlamenti képviselője kijelentette, Ukrajna nem csatlakozhat az Európai Unióhoz, az osztrák kormánynak foggal-körömmel ki kellene állnia ezen álláspont mellett. A csatlakozás ugyanis nagyon komoly következményekkel járna, drámai hatással lenne az uniós költségvetésre.
Az EU Bizottsága most a jelenlegi, 2021–2027-es pénzügyi keret példáján modellezi a következményeket, eszerint csak Ukrajna 186 milliárd eurót kapna ebből. Ha a hat nyugat-balkáni államot, valamint Grúziát és Moldovát is figyelembe vesszük, akkor összesen 257 milliárd eurót kapnának.
Ukrajnának tehát a teljes uniós költségvetés mintegy 15 százalékára lenne szüksége,
jelentette ki, majd hozzátette, a mezőgazdasági támogatások területén is a költségvetés közel egyharmadát követelhetnék az ukránok. Az EU kohéziós kasszájából továbbá 61 milliárdot kellene Ukrajnának adni, miután az egy főre jutó GDP-vel az ország Algéria vagy Srí Lanka szintjén van, tehát az uniós átlag körülbelül tizedénél.
Nyitókép: MTI/EPA