Lélegzetét visszafogva figyel a világ: szabadulhatnak a túszok, de milyen áron?
Súlyos kritikákat kap az izraeli kormány, sokan a terror és az iszlamisták visszatérésétől félnek.
„Izrael mindent megtesz a civilek megóvása érdekében” – közölte a zsidó állam miniszterelnöke.
Netanjahu tájékoztatást adott a háborús helyzetről, mivel a gázai izraeli hadművelet a „következő szakaszába” lépett. Mellette Yoav Gallant védelmi miniszter és Benny Gantz hadügyminiszter is megszólalt – olvasható a SkyNews-on.
Tegnap a csapatok a „gonosz kapuján” keresztül léptek be a Gázai övezetbe, mondta. „A hadművelet legfőbb célja, hogy teljesen legyőzzük a gyilkos ellenséget és garantáljuk a létezésünket [mint állam]” – tette hozzá. „Vannak pillanatok, amikor egy állam két lehetőség előtt áll: létezni vagy megszűnni” – fogalmazott Netanjahu.
A miniszterelnök megköszönte a nyugati vezetőknek, főként az Egyesült Királyságnak és az Egyesült Államoknak, hogy kiálltak országa mellett.
Majd hozzátette: „Harcolni fogunk és győzni fogunk... ez életünk küldetése”.
Benjamin Netanjahu miniszterelnök szerint a Hamász elleni háború második szakasza megkezdődött azzal, hogy tegnap este újabb szárazföldi erők vonultak be Gázába.
Tel-Avivban tartott sajtótájékoztatóján Netanjahu elmondta, Izrael háborús céljai egyértelműek: „a Hamász katonai és kormányzati képességeinek teljes megsemmisítése, valamint a túszok hazahozása”.
Netanjahu szerint a szárazföldi behatolás megkezdéséről szóló döntést egyhangúlag hozta meg a háborús kabinet és a biztonsági kabinet.
Az izraeli miniszterelnök leszögezte: a csapatok, amelyekkel a terepen találkozott, eltökéltek abban, hogy a Hamász megfizessen az október 7-i tetteiért.
Eltökéltek, hogy kiirtják ezt a gonoszt a világból, a mi létünkért, és hozzáteszem, az egész emberiségért”
– mondja.
A miniszterelnök idézte a bibliai felszólítást: emlékezzünk arra, mit tettek az amálekiták az izraelitákkal. „Emlékszünk. Harcolunk”.
Netanjahu úgy fogalmazott, az izraeli katonák a zsidó harcosok 3000 évre visszanyúló örökségének részei. Hangsúlyozta, hogy egyetlen céljuk van: „Legyőzni a gyilkos ellenséget, és biztosítani a saját földünkön való létezésünket”.
Az elraboltak családjaival való találkozás után azt mondta, hogy megszakadt a szíve. Ígéretet is tett: „Minden lehetőséget ki fogunk használni, hogy elrabolt testvéreinket visszaadjuk szerető családjaiknak".
Netanjahu képmutatóknak és hazugoknak nevezte azokat, akik háborús bűnökkel merik vádolni Izrael katonáit.
„Az IDF a világ elgerkölcsösebb hadserege" – mondta, és ismét felszólította a Gázai övezet északi részén élőket, hogy menjenek a terület déli részére.
Netanjahu háborús bűnökkel vádolta a Hamászt, amiért emberi pajzsokat használ és elviszi a kórházaknak szánt üzemanyagot.
Benjamin Netanjahu miniszterelnök az október 7-i Hamász-mészárlások óta először válaszolt újságírói kérdésekre.
Arra a kérdésre, hogy kormánya igazságügyi átalakítása elvonja-e a figyelmet a biztonsági kihívások kezeléséről, azt válaszolta, hogy a bíróságok gyengítésére irányuló törvényjavaslatok a háború miatt jelenleg nincsenek napirenden.
A miniszterelnök védelmébe vette azt a 2011-es megállapodást is, amelynek értelmében több mint 1000 palesztin terrorista foglyot engedtek szabadon, ugyanakkor tagadja, hogy politikája megerősítette volna a Hamászt.
Netanjahut Yoav Gallant védelmi miniszter követte a színpadon. Mint mondta: „Ma az IDF erői a megfelelő helyeken manővereznek, és keményen csapást mérnek a Hamász rendszereire". „Ezek a támadások a levegőből, a földön, a föld alatt és a tenger felől is érkeznek” – fogalmazott.
Elmondása szerint a védelmi minisztérium teljes mértékben megbízik a hadműveletet irányító katonai tisztviselőkben. Majd leszögezte, hogy Izrael teljes mértékben felkészült a más országokból érkező fenyegetésekkel szembeni fellépésre.
A túszok ügyében elmondta, hogy merőben új helyzettel állnak szemben. Mint fogalmazott, a túszok kiszabadításának biztosítása „nem másodlagos küldetés”.
Ez nem egy rövid háború lesz, hanem hosszú”
– mondta a tágabb értelemben vett konfliktusra utalva.
„Türelmesnek kell lennünk, felül kell emelkednünk minden kihíváson és nehézségen, mind az egyéneknek, mind a kollektívának, mind pedig a vezetőségnek.”
A beszédekett és az újságírói kérdésekre adott válaszokat itt nézhetik vissza:
Nyitókép: MTI/EPA/Abir Szultan
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
A tűzszünet pedig január 19-én lép életbe.
Irán megduplázta hadgyakorlatait, hogy erőt demonstráljon a növekvő nemzetközi nyomással és regionális fenyegetésekkel szemben.
Az izraeli védelmi miniszter kijelentette, hogy Izrael lerombolja az Irán támogatását élvező jemeni felkelők stratégiai infrastruktúráját.