Az Ulf Kristersson miniszterelnök vezette jobboldali svéd kormány olyan intézkedéseket jelentett be, amelyek megnehezítik a nem európai bevándorlók számára a szociális juttatásokhoz való hozzáférést – olvasható a The Local hasábjain. Céljuk a bevándorlás visszaszorítása és a már az országban élők integrációjának javítása.
Svédország már korábban is szívesen látott bevándorlókat, különösen a konfliktusok sújtotta régiókból, például a volt Jugoszláviából, Szíriából, Afganisztánból, Szomáliából, Iránból és Irakból, de az integrációjukkal nehézségekbe ütközik. A kormány azzal érvel, hogy a kiterjedt bevándorlás társadalmi megosztottsághoz, szegregációhoz, társadalmi kirekesztéshez, munkanélküliséghez és a közös svéd értékek hiányához vezetett.
Kemény reformokat vezetnek be
E problémák kezelése érdekében a kormány olyan reformokat tervez, amelyek megkövetelik a nem európai bevándorlóktól, hogy megtanuljanak svédül, és az ország szakképzett munkaerőpiacán találjanak munkát.
Emellett a nem európai bevándorlók számára felső határt kívánnak szabni a juttatásokra, megakadályozva, hogy többszörös juttatásban részesüljenek. A bevándorlóknak meghatározott ideig várniuk kell majd, mielőtt jogosultak lesznek a juttatásokra.
A kormány azt állítja, hogy Svédország 2012 óta több mint 770 000 bevándorlót fogadott be az Európai Unión és az Európai Gazdasági Térségen kívülről. Ezek az intézkedések elsősorban a világ más részeiről érkező bevándorlókat célozzák, mivel az uniós és EGT-országokból érkezőkre az európai szabad mozgás szabályai vonatkoznak.
A bejelentés vitát váltott ki, egyesek a hatékony integráció és az azt támogató ellátórendszer fontosságát hangsúlyozzák. A kormány azt is megállapította, hogy a Svédországba benyújtott menedékkérelmek száma csökkent, ami ellentétben áll az Európa más részein tapasztalható növekedéssel. Sok nem európai bevándorló Svédországban gyakran él a nagyvárosokon kívüli, hátrányos helyzetű városrészekben, amelyeket magas munkanélküliség és bűnözési ráta, valamint a svéd nyelv korlátozott használata jellemez.
Nyitókép: MTI/EPA/TT Hírügynökség/Caisa Rasmussen