Múlt novemberben Mark Milley, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának vezetője feldühítette Kijevet, miután az ukrajnai konfliktust az első világháborúhoz hasonlította – idézi fel Jamie Dettmer, a Politico szerzője. A tábornok szerint 1914 karácsonyán a háború már nem volt megnyerhető, legalábbis katonai szempontból.
A cikk írója szerint a tábornok tévedett az első világháborúval kapcsolatosan: nagyon is megnyerhető volt katonailag, és a nyugati szövetségeseknek ez sikerült is, csak a győzelem ára hatalmas emberveszteség volt. Ahogy közeledik a november és a nagy esőzések, hacsak nem jön az áttörés,
egyre többen fogják azt mondani: itt az ideje a tárgyalásoknak
– írja Dettmer.
A cikk szerint most a nyugati szövetségesek figyelme Zaporizzsja felé terelődik, itt fog ugyanis kiderülni, lesz-e áttörés. Azonban az eddigi ukrán eredmények óvatossá teszik a szerzőt, mint leírja: a Pentagon már az ellentámadás előtt pesszimistán nyilatkozott.
Dettmer megjegyzi: bár pozitívan beszél az ukrán vezetés, valójában Kijevben egyre több szó esik a „hosszú háborúról”. Ha novemberig nincs előrehaladás a fronton, akkor újra felmerülhet Milley aggodalma azzal kapcsolatosan, hogy
ez a háború „nem megnyerhető”.
Dettmer szerint a nyugati szövetségesek hibát követtek el azzal: nem határozták meg a háborús célokat.
A szerző szerint a szövetségesek kétértelműen nyilatkoztak, és próbálták kikerülni az egyenes választ, miközben a demokrácia megvédéséről szónokoltak, meg arról, hogy ha nem védik meg Ukrajnát, a következő majd Tajvan lesz vagy a Balti-államok. „De ha tényleg így van, akkor a nyugati szövetségesek szavait miért nem követték a tettek, miért nem használták a teljes gazdasági erejüket, miért nem állították át a gyáraikat katonai üzemmódra, miként azt a «Nagy Háború» alatt tették?” – teszi fel a kérdést a szerző.
A szövetségesek halogatásának és bizonytalanságának egyik oka a szerző szerint, hogy
a háborút belengi egy távoli, de nagyon is valós félelem: a nukleáris háború.
A szerző szerint Ukrajna támogatói a szívük mélyén nem gondolták azt: valóban veszélyben lenne a demokrácia jövője, és a lakosokat is sokkal inkább érdekelte a megélhetési válság.