Beijedtek Orbán javaslatától a németek, fel is mondták gyorsan a sablondumát
Orbán még mindig nem azt teszi, amit elvárnának tőle a németek.
Gyarmati István azt mondta a Magyar Nemzetnek, a Dzsiddában tartott békekonferenciának az a legfontosabb előnye, hogy olyan országok képviselői egyeztetnek a háború kérdésében, amelyek nem állnak egyértelműen egyik oldalon sem.
Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő a szaúd-arábiai Dzsiddában tartott békekonferenciáról azt mondta a Magyar Nemzetnek, az összejövetelnek az a legfontosabb előnye, hogy olyan országok képviselői egyeztetnek a háború kérdésében, akik nem állnak egyértelműen egyik oldalon sem. Így az egyértelműen Ukrajna-párti országok mellett számos olyan, semleges állam is feltűnt a konferencián, amely a mai napig nem hajlandó állást foglalni a háború kérdésében, vagy inkább Oroszország felé húz.
Így elérhető közelségbe kerülhet egy olyan béketerv elkészítése, amelyet sem az orosz, sem pedig az ukrán fél nem utasít el egyértelműen. A szakértő kulcsfontosságúnak tartja Kína szerepét a béketárgyalások során, szerinte a hatalmas ázsiai ország nélkül nem lesz béke.
„Ha a kínai álláspontot megnézzük, akkor az egy nagyon összetett dolog.
Hiszen van ez a kínai béketerv, ami elég egyértelműen az orosz álláspontot tükrözi.
Azonban az alapvető kérdéseket megtekintve látjuk, hogy Kína egyáltalán nem támogatja azt, hogy a határokat megváltoztassák. Kína az az ország, amelyik a leghatározottabban elítéli a határok átrajzolását. Tehát ha a kínaiak összedolgoznák a saját álláspontjukat a csúcstalálkozón kialakítandó békekoncepcióval, akkor egy nagyon jó béketervet lehetne összehozni – jelentette ki a lapnak a szakértő, s azt is hozzátette, Kína jelenléte komoly, Oroszországnak címzett üzenetnek is tekinthető. Ugyanis ezzel Kína azt üzente, támogatják Oroszországot, de nem a végtelenségig.
Nyitókép: Orosz hadifoglyok a nyugat-ukrajnai Lembergi területen lévő börtönükben 2023. augusztus 3-án, az Ukrajna elleni orosz háború alatt. MTI/EPA/Vitalij Noszacs