Ezúttal Kanada próbálja megmenteni Ukrajnát
Justin Trudeau bőkezűsége légvédelmi rendszerek képében jelenik meg.
A Portfolio egy háborús elemző intézetet idéz, amely szerint egy fegyverszünet csak Oroszországnak kedvezne, ugyanis lehetővé tenné az orosz erők újjászervezését, illetve csökkentené az Ukrajnának nyújtott nyugati támogatást.
Az orosz „Vosztok” zászlóalj parancsnoka azt javasolta, Oroszország fagyassza be a háborút a jelenlegi frontvonalak mentén – írja az amerikai Institute for the Study of War (ISW) háborús elemzőintézetre hivatkozva a Portfolió. Alekszandr Hodakovszkij szerint hazája nem lesz képes rövid távon legyőzni Ukrajnát, és nem valószínű, hogy könnyen elfoglalnak majd újabb ukrán városokat. Ezért úgy véli, Moszkvának fegyverszünetet kell kötnie, ezzel a sem háború, sem béke állapot alakulhat ki. Hodakovszkij szerint
Ukrajna egy befagyott konfliktusban kellőképpen meggyengülne, és így Oroszország nagyobb befolyást tudna gyakorolni rá, mint a háborúban.
Hodakovszkijnak csak korlátozott hatása van az orosz vezetésre, a parancsnok a csapataival Donyeck és Zaporizzsja megye közös határát védi. Az ISW szerint szavai arra utalhatnak, hogy a közelmúltban megtörtént ukrán előrenyomulás jelentősen gyengítheti az orosz védelembe vetett bizalmat a szélesebb dél-ukrajnai front mentén. Az intézet szerint egy fegyverszünet csak Oroszországnak kedvezne, ugyanis lehetővé tenné az orosz erők újjászervezését, illetve csökkentené az Ukrajnának nyújtott nyugati támogatást.
A lap emlékeztet, hogy hasonló javaslatot legutóbb Jevgenyij Prigozsin Wagner-vezér tett április közepén, azonban a június 24-i lázadás kudarca után elhalkultak az ilyen hangok.
Nyitókép: Ukrán katonák az orosz katonákat megadásra felszólító röplapokat tartalmazó lövedékhüvelyeket készülnek kilőni Grad rakéta-sorozatvetővel az orosz állásokra a kelet-ukrajnai Donyecki területen fekvő Bahmut térségében 2023. augusztus 13-án. MTI/AP/Libkos