Ma ünnepli születésnapját: 93 éves lett Soros György
A milliárdos tőzsdespekuláns idén júniusban jelentette be, hogy visszavonul a közélettől.
A rendező Soros gyermekkorától kezdve a nácik által megszállt Magyarországon követi nyomon zűrzavaros életét.
„Soros György, magyar milliárdos a világ leggazdagabb emberei között van, gátlástalan és briliáns üzletember, korunk egyik legbefolyásosabb és legvitatottabb szereplője; A Soros Alap, a Nyílt Társadalom Alapítványok elnöke és a Quantum Group alapítója és tanácsadója, a magyar milliárdos az összeesküvés eszméjének megszemélyesítője lett: a teóriák szerint az ellenőrizetlen bevándorlás híve” – olvasható az olasz Corriere della Sera online cikkében.
Nyilvánvaló, hogy zsidó családhoz és kultúrához tartozik, „így lehetővé teszi az összeesküvők számára, hogy azonnal felidézzék a judeo-szabadkőműves
összeesküvés örökzöld toposzát” – fogalmazott a szerző ,Aldo Grasso. A Sorosról szóló film a saját története, amelyet a milliárdos a rendezőnek, Jesse Dylannek, Bob Dylan fiának mesélt el.
A rendező Soros gyermekkorától kezdve a nácik által megszállt Magyarországon követi nyomon zűrzavaros életét.
Az olasz lap cikke kitér arra is, hogy a dokumentumfilm olyan archív felvételeket gyűjt össze, amelyek nyolcvan évnyi életről és világpolitikáról mesélnek, a holokauszttól a vasfüggöny leomlásán át a háborúig.
Grasso arról is írt, hogy az összeesküvés-elmélet a világ minden tájáról érkezett híveinek a közös ellenség, Soros elleni szövetsége egy sor olyan tényezőnek köszönhető, amelyek egyedivé teszik karakterét: „Soros elkötelezte magát amellett, hogy finanszírozza azt, ami a világ minden részén elriasztja az autokráciákat és a populistákat.
Az egyik legkomolyabb ellensége, Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke Soros György ösztöndíjával tanult”
– ismertette.
A dokumentumfilm felépítése klasszikus: a Sorossal készült interjú vezérmotívumként szolgál, hogy mindenekelőtt a finanszírozó hatalmas emberbaráti tevékenységét árulja el, és bebizonyítsa, hogy Soros kezdeményezéseiben kevés a titokzatosság. „Lehet, hogy nagy spekuláns is, de Karl Popper filozófus leckéjét követve mindig is harcolt bármilyen színű totalitárius késztetés ellen” – olvasható a Corriere della Serában.
***
Ezt is ajánljuk a témában
A milliárdos tőzsdespekuláns idén júniusban jelentette be, hogy visszavonul a közélettől.
Nyitókép: Fabrice COFFRINI / AFP