A Science című folyóiratban májusban jelent meg egy tanulmány, mely szerint az idei El Nino 3 billió dolláros globális gazdasági veszteséget okozhat, csökkentve a GDP-t. A szélsőséges időjárás ugyanis megtizedeli a mezőgazdasági termést, kihívások elé állítja a feldolgozóipart és hozzájárul különböző a betegségek terjedéséhez.
Az El Nino jelenség során a Csendes-óceáni térség keleti és középső részén emelkedik a vízfelszíni hőmérséklet. A ciklikusan jelentkező természetes éghajlati jelenség idén a három évig tartó – a Csendes-óceánon a globális hőmérsékletet csökkentő – La Nina éghajlati jelenséget követően tér vissza. Az El Nino-hatás következtében az év második felében szélsőséges időjárási jelenségekre lehet számítani a világ több pontján.
Így befolyásolhatja az időjárást az El Nino
A tudósok nem biztosak abban, hogy az éghajlatváltozás elmozdítja az El Nino és a La Nina közötti egyensúlyt, gyakoribbá vagy ritkábbá téve az egyik mintázatot. Ha az óceánok hőmérséklete általánosságban emelkedik, a tudósok szerint nem valószínű, hogy a ciklus megváltozna, mivel a jelenség mögött álló alapvető mechanika változatlan marad.
Ha azonban az óceán egyes részei gyorsabban melegednek, mint mások, az a hőmérséklet különbségek felerősítésével befolyásolhatja az El Nino lefolyását – ismertette a Világgazdaság.
A jelenség idején az Egyesült Államok déli részén hűvösebb és nedvesebb az idő, míg a nyugati részén és Kanada egyes részein melegebb és szárazabb. A hurrikánok keletkezése akadozik, mivel a szélváltozások miatt a viharok nem alakulnak ki az Atlanti-óceánon. A csendes-óceáni trópusi ciklonok azonban lendületet kapnak, és a viharok gyakran a sebezhető szigetek felé fordulnak.
Közép- és Dél-Amerika egyes részein heves esőzések várhatók, bár az amazóniai esőerdők általában szárazabbak. Ausztráliának pedig rendkívüli hőséggel, szárazsággal és bozóttüzekkel kell szembenéznie. Az El Nino azonban megkímélheti Északkelet-Afrikát, amelyet Afrika szarvának hívnak.
A veszélyeztetett országok kormányai tudomásul vették a helyzetet. Peru több mint egymilliárd dollárt különített el az El Nino hatásainak és az éghajlatváltozásnak a kezelésére, míg a ciklonok által veszélyeztetett Fülöp-szigetek külön kormánycsoportot hozott létre a várható következmények minél hatékonyabb megoldására – sorolta a lap.