Werner J. Patzelt Németország egyik legismertebb politikatudósa,
évtizedek óta politikai műsorok rendszeres szereplője a német televíziókban.
1980-ban szerzett diplomát a müncheni Lajos-Miksa Egyetemen politikatudományból, szociológiából és történelemből, majd 1991-ig a Passaui Egyetemen tanított. 1991-től 2019-ig volt az összehasonló politikai rendszerkutatás professzora a Drezdai Műszaki Egyetemen. 2021-2022 között a Mathias Corvinus Collegium vendégkutatója, majd 2022 óta a brüsszeli MCC kutatási igazgatója. A CDU tagja.
Nagy fába vágta a fejszéjét 2021-ben Patzelt professzor: nemcsak otthagyta negyedszázados karrierjét a Drezdai Műszaki Egyetemen azért, hogy vendégkutatóként egy évet a Mathias Corvinus Collegium Magyar-Német Intézeténél tölthessen, de azt is elhatározta, hogy könyvvel segít hazájában elmagyarázni Magyarország számukra néha egészen érthetetlennek tűnő politikáját.
E munka gyümölcse a nemrég megjelent Ungarn verstehen: Geschichte, Staat, Politik (Megérteni Magyarországot: Történelem, állam, politika) című vaskos kötet, amely nem csak a magyar politikát nem ismerő németeknek hasznos olvasmány,
hanem a magyarok számára is megvilágítja, mit és miért nem értenek rajtunk a németek.
„Amit hiányoltam, az egy olyan könyv Magyarországról és kortárs politikai fejlődéséről, amely megbízhatóan képes informálni a magyar Fidesz-kormány ellenségeit és barátait egyaránt – azokat pedig főleg, akik az ítéletüket Magyarországról nem az országgal való elfoglaltságuk kezdetén, hanem annak végén szeretnék meghozni” – vall a professzor könyve céljáról a munka előszavában.
Furcsa német Magyarország-képek
Könyve első részében Patzelt a Németországban kialakult Magyarország-képek különböző válfajaival foglalkozik a keletnémetek balatoni nyaralásai ihlette naiv képektől egészen
addig a konstruált imázsig, amelyet a magyarországi ellenzék a német médiával együttműködve kialakított Németországban.
Megvilágítja Orbán Viktor 2014-es, az illiberális demokráciáról szóló tusványosi beszédének kiemelt németországi jelentőségét is. Míg mi Magyarországon Európa alapító atyáinak, a nyugat-európai jólét megalapozóinak egyikeként emlékezünk második világháború utáni nyugatnémet kancellárra, Konrad Adenauerre, Németországban Patzelt szerint már az 1970-1980-as években kialakult az a kép, hogy végre maguk mögött hagyták az „illiberális-represszív adenaueri időket”. A németek tehát nem Fareed Zakariától értesültek az ezredforduló körül a fogalomról, hanem már évtizedek óta a közbeszédük része volt, súlyosan negatív konnotációval.