„Vészhelyzet” állt elő, robbanásokat jelentettek az oroszokat ellátó legfontosabb hídon
Leállították a forgalmat a krími hídon, amely a félszigetet összeköti Oroszországgal.
A Krím megvédése egzisztenciális kérdés Oroszország számára.
Hétfőn hajnalban újabb támadás érte a Krími hidat, melynek egyik szelvénye súlyosan, egy másik pedig könnyebben megrongálódott, emiatt leállították a közúti forgalmat, ugyanakkor a vasúti forgalom nem sokkal az incidens után újraindult. A robbantásban Vjacseszlav Gladkov belgorodi kormányzó közleménye szerint a robbantásban egy 14 éves lány megsérült, szülei pedig meghaltak.
Ezt is ajánljuk a témában
Leállították a forgalmat a krími hídon, amely a félszigetet összeköti Oroszországgal.
A jelenlegi hírek szerint a híd elleni újabb támadás inkább csak ukrán PR-győzelem, mintsem komoly hadicselekmény, ugyanakkor a híd fontosságát jól jelzi, hogy nem a mostani volt az első ukrán támadás ellene. Még tavaly októberben történt robbantásos merénylet a hídon. Habár Ukrajna nagy „győzelemként” értékelte a híd felrobbantását – az ukrán posta még bélyeget is kiadott az eseményről – azonban nem sokkal később Oroszország helyreállította azt.
A Kercsi-szoros egy mindössze néhány kilométer széles tengerszoros, amely elválasztja a Krímet a Belgorodi régiótól, egyben összeköti az Azovi-tengert a Fekete-tengerrel. A szoros felett 2018-ban adták át a hidat, amely létfontosságú a Krím logisztikai ellátásának szempontjából, ugyanis az egyetlen összekötő kapocs Oroszország és a Krím között. A híd összesen 19 kilométer hosszú – Európában a leghosszabb – kétszer két sávon haladhat rajta az autóforgalom, valamint két vágányon a vasúti. A megépítése több mint hárommilliárd dollárba került.
A híd a Krím napi szükségleteinek és a hadsereg ellátásának kritikus ütőere, az orosz fekete-tengeri flotta központjának Szevasztopol ellátásában is jelentős szerepet játszik: naponta több tízezer autó halad át rajta, így a turizmus szempontjából is jelentős útvonal, továbbá fontos eleme a herszoni fronton harcoló katonák ellátásának is.
A híd a logisztikai jelentősége mellett szimbolikus fontossága is van, mivel Oroszország és a Krím egységét jelképezi. Az ukránok számára éppen emiatt gyűlölt jelképe lett a Krím Oroszország általi annektálásának. Szakértők szerint Oroszország semmilyen módon sem kényszeríthető arra, hogy feladja a Krímet, sokak szerint annak közvetlen megtámadása jelentené azt a „vörös vonalat”, amelyet követően Oroszország akár atomfegyvert is bevetni Ukrajnával szerint.
Ezt is ajánljuk a témában
Az orosz elnök szerint egyesek azt látva, hogy az ukrán siker kevéssé valószínű, ki akarják provokálni, hogy Moszkva atomfegyvert vessen be, hogy aztán kegyetlenséggel lehessen megvádolni.
***
Nyitókép: STRINGER / AFP