Financial Times: Putyin rövidesen beváltja az ígéretét, már a hétvégén Oresnyik rakéták zúdulhatnak Ukrajnára
Hamarosan nehéz helyzetbe kerülhet Ukrajna a brit lapnak nyilatkozó tisztviselők szerint.
Nem engedhetjük meg, hogy egyes országok másokra kényszerítsék akaratukat a háború és a béke kritikus kérdéseiben.
„A Politico június 12-i számában közzétett nyílt levélben hét uniós külügyminiszter azt javasolta, hogy a blokk közös kül- és biztonságpolitikájában térjenek át a minősített többségi szavazás (QMV) fokozottabb alkalmazására.
Egy ilyen javaslat elfogadása nemcsak a nemzeti szuverenitást veszélyeztetné, hanem az EU erejét is aláásná.
Elsősorban egy ország külpolitikája döntő fontosságú az ország irányának kialakításában, és a szuverén külpolitika folytatása szükséges a függetlenség védelme érdekében.
Az Európai Unió a második világháború után jött létre, és a Szovjetunió összeomlása után nyert új lendületet, mindkét alkalommal azzal a céllal, hogy leküzdje az imperialista törekvéseket és elősegítse az együttműködést az egyenlő, független és szuverén tagállamok között.
A független külpolitika feladása az egyhangú döntéshozatal megszüntetésével alapvetően ellentmondana az Unió lényegének.
El kell ismernünk, hogy a geopolitika számít, ami a kisebb és nagyobb nemzetek, valamint Észak és Dél, Kelet és Nyugat közötti figyelemre méltó különbségeket emeli ki.
Nem engedhetjük meg, hogy egyes országok másokra kényszerítsék akaratukat a háború és a béke kritikus kérdéseiben, mint például a szankciók bevezetése vagy a fegyverek finanszírozása.
Másodszor, amint azt olyan felmérések, mint az ECFR közelmúltbeli közvélemény-kutatásai is bizonyítják, az európai közvélemény a külpolitikát illetően sokféleképpen vélekedik.
Az egyhangú döntéshozatal előmozdítja a konstruktív vitákat, és biztosítja, hogy a különböző – még a fősodortól eltérő – véleményeket is megfelelően figyelembe vegyék, mivel azok az emberek akaratát tükrözik.”
Fotó: Ficsor Márton/Mandiner