Az ukrán Pravda arról számolt be, hogy az amerikai szenátus egy olyan határozatot terjesztett elő, amely azt javasolja, hogy Oroszország, Fehéroroszország „vagy Oroszország megbízottjainak” cselekedeteit tekintsék a NATO elleni támadásnak, ha radioaktív sugárzás éri a szövetség valamely országának területét.
A szenátorok megjegyezték, hogy a Szovjetunió összeomlása óta a Belaruszba szállított nukleáris fegyverek az első precedens arra,
hogy Oroszország saját határain kívülre vitte nukleáris fegyvereit,
és ez komoly fenyegetést jelent a globális biztonságra az Ukrajnában zajló háború közepette.
A NATO 5-ös cikkelye a javaslat szerint érvénybe lépne akkor is, ha atomtámadás éri Ukrajnát (akár Oroszország, akár Belarusz területéről), illetve akkor is, ha baleset történik (pl. a zaporizzsjai atomerőmű körül) és emiatt a sugárzás átterjed a NATO országaira – ismertette a lap.
A katonai akcióba a NATO tagállamainak is bele kellene egyeznie
Hozzátették, a vonatkozó törvényjavaslatot Lindsey Graham republikánus és Richard Blumenthal demokrata képviselő nyújtotta be, így kétpárti támogatást élvez. Ugyanakkor egyelőre nem világos, hogy a javaslatot pontosan hány szenátor támogatja, illetve az is fontos tényező, hogy ha el is fogadják, ezután
a Képviselőháznak és Joe Biden elnöknek is alá kellene írnia a javaslatot ahhoz, hogy törvény legyen belőle.
A konkrét katonai akcióba a NATO tagállamainak is bele kellene egyeznie, az Egyesült Államok erről a NATO keretszerződése szerint nem dönthet egyoldalúan.
„Ez az állásfoglalás [...] azt az üzenetet hivatott küldeni Vlagyimir Putyinnak és hadseregének, hogy megsemmisülnek, kizsigerelik őket, ha taktikai nukleáris fegyvereket vetnek be, vagy ha olyan módon rombolnak le egy atomerőművet, hogy az a környező NATO-országokat fenyegeti” – idézte a demokrata politikust az ukrán Pravda.
***
Nyitókép: Patrick Semansky / POOL / AFP