Öt ok, amiért Putyin jobban tisztelheti Trumpot, mint Bident
Az egész világ arra vár, hogy mikor kezdődhetnek meg a béketárgyalások.
Republikánus és demokrata szenátorok szerint a NATO-nak háborúba kellene szállnia akkor, ha atomtámadás érné Ukrajnát.
Az ukrán Pravda arról számolt be, hogy az amerikai szenátus egy olyan határozatot terjesztett elő, amely azt javasolja, hogy Oroszország, Fehéroroszország „vagy Oroszország megbízottjainak” cselekedeteit tekintsék a NATO elleni támadásnak, ha radioaktív sugárzás éri a szövetség valamely országának területét.
A szenátorok megjegyezték, hogy a Szovjetunió összeomlása óta a Belaruszba szállított nukleáris fegyverek az első precedens arra,
és ez komoly fenyegetést jelent a globális biztonságra az Ukrajnában zajló háború közepette.
A NATO 5-ös cikkelye a javaslat szerint érvénybe lépne akkor is, ha atomtámadás éri Ukrajnát (akár Oroszország, akár Belarusz területéről), illetve akkor is, ha baleset történik (pl. a zaporizzsjai atomerőmű körül) és emiatt a sugárzás átterjed a NATO országaira – ismertette a lap.
Hozzátették, a vonatkozó törvényjavaslatot Lindsey Graham republikánus és Richard Blumenthal demokrata képviselő nyújtotta be, így kétpárti támogatást élvez. Ugyanakkor egyelőre nem világos, hogy a javaslatot pontosan hány szenátor támogatja, illetve az is fontos tényező, hogy ha el is fogadják, ezután
A konkrét katonai akcióba a NATO tagállamainak is bele kellene egyeznie, az Egyesült Államok erről a NATO keretszerződése szerint nem dönthet egyoldalúan.
„Ez az állásfoglalás [...] azt az üzenetet hivatott küldeni Vlagyimir Putyinnak és hadseregének, hogy megsemmisülnek, kizsigerelik őket, ha taktikai nukleáris fegyvereket vetnek be, vagy ha olyan módon rombolnak le egy atomerőművet, hogy az a környező NATO-országokat fenyegeti” – idézte a demokrata politikust az ukrán Pravda.
***
Nyitókép: Patrick Semansky / POOL / AFP