A háború kirobbanását megelőzően Németország minden lehetséges módon elutasította, hogy német gyártmány haditechnikai eszközöket szállítson Ukrajnának. Az akkori német védelmi miniszter Christine Lambrecht bejelentése még arról szólt, hogy Németország ötezer rohamsisakkal segíti az ukrán hadsereget.
A sisakok mellett később hálózsákokat, tábori kórházakat, és egyéb katonai felszerelések biztosítását bejelentették, de kizárták a fegyverek küldésének lehetőségét.
„Ennek természetesen megvannak az okai, az elmúlt évek és évtizedek eseményei alapján”
– mondta Olaf Scholz szocdem kancellár.
De aztán fokozatosan változott Berlin álláspontja, ahogy növekedett a német fegyverlobbi, valamint az Egyesült Államok és Lengyelországból irányából érkező nyomás is. Scholz ennek ellenére is igyekezett kitartani, elsőként „csak védelmi fegyvereket” igyekeztek szállítani az ukrán hadsereg számára.
Scholz kancellár ezután bejelentette a „Ringtausch” vagyis a „ciklikus csere” rendszerét, eszerint a német fél szerződést kötött egy harmadik állammal – a balti államokkal és a volt Varsói Szerződés országaival –, hogy szovjet gyártmányú harci eszközöket szállítanak Ukrajnának,
cserébe ezek az országok a német fegyverrendszerek modern modelljeit kapják.
A német terv bevált: Görögország, Szlovénia, Szlovákia, Lengyelország és Csehország mintegy 140 darab BMP-1 páncélozott harcjárművet, valamint M-55S és T-72-es harckocsit szállított Ukrajnának.
2022 áprilisában Lambrecht továbbra is arról beszélt, hogy kizárólag védelmi fegyvereket szállítanak Ukrajnának. Ekkor kerültek középpontba a Gepard légvédelmi rendszerek, valamint a Panzerhaubitze önjáró lövegek is – utóbbi esetében azért már erősen megkérdőjeleződött, hogy mennyire tekinthetőek „védelmi fegyvernek”. Ezek szállításáról végül májusban született döntés. Lambrecht május 16-án pedig bejelentette további három Mars II típusú rakéta sorozatvető leszállítását is.
Az ősszel bekövetkező sikeres ukrán ellentámadás kifulladását követően újra középpontban került a kérdés, immár a harckocsikkal kapcsolatban. Olaf Scholz német kancellár végül idén január 5-én telefonbeszélgetést folytatott a Fehér Ház vezetőjével, Joe Bidennel. Ezt követően Scholz január 25-én jelentette be hivatalosan, hogy Németország Leopard 2-eseket fog szállítani Ukrajnának, valamint engedélyezte harmadik országoknak, hogy német harckocsikat exportáljanak újra Ukrajnába.