Öt ok, amiért Putyin jobban tisztelheti Trumpot, mint Bident
Az egész világ arra vár, hogy mikor kezdődhetnek meg a béketárgyalások.
Kérdés, mit lép erre a Bizottság.
Ahogy korábban megírtuk, Ukrajna „háborút szponzoráló cégnek” minősítette az OTP-t és feketelistára tette a bankot. Az ügyre később Orbán Viktor is reagált hangsúlyozva, ha szükségük van a támogatásra, ne tegyék feketelistára a vállalatainkat! A miniszterelnök akkor leszögezte, „elvi kérdés, hogy aki támogatást vár tőlünk, az tanúsítson tiszteletet”.
A magyar kormány visszautasította az Ukrajnának nyújtandó további uniós katonai segélyek támogatását, és a szankciókról sem hajlandó tárgyalni mindaddig, amíg Kijev le nem veszi az OTP-t a listáról – írja a Magyar Nemzet.
Fordulat az ügyben, hogy most
és az újabb szankciós csomag támogatását attól tették függővé, hogy cégeik lekerüljenek az ukrán „szégyenlistáról” – írja a Politico. A dél-európai ország konkrét bizonyítékokat követel az ukrán hatóságoktól arra vonatkozóan, hogy mivel sértették meg vállalataik az érvényben lévő korlátozásokat.
Az uniós külügyminiszterek múlt hétfői találkozóján Annalena Baerbock német külügyminiszter összeszólalkozott magyar kollégájával, Szijjártó Péterrel a lista kapcsán, nemzetközi jogsértéssel vádolva az OTP-t.
A magyar külügyminiszter azonban visszautasította ezt, hangoztatva a bank közleményét, amely hiteltelennek nevezte a vádakat, és azzal érvelt, hogy a bank vezetősége nyilvánosan kifejezte támogatását Ukrajna mellett.
A tervezett tizenegyedik csomag szabályai azokat a „személyeket és szervezeteket” célozzák, amelyek „megkerülik a EU korlátozásait”, köztük azokat a harmadik országbeli cégeket, amelyek korlátozás alá eső termékeket adnak el Oroszországba. Az országokat és a termékeket azonban nem nevesítik, tág teret adva ezzel az értelmezésnek − ezt pedig több tagország is aggályosnak találja, annak ellenére is, hogy a legutóbbi változat tartalmazott kisebb módosításokat – mutat rá a lap, hozzátéve, hogy a bizottság ugyanakkor szeretné mielőbb elfogadtatni a csomagot.
A diplomaták még nem tűztek ki egyértelmű határidőt a csomag véglegesítésére, de általános az egyetértés abban, hogy mielőbb megállapodásra kell jutni, hogy elkerüljék az EU kínos helyzetbe kerülését, a magyar és görög ellenállás a „háborús szponzorok” ukrán listájával kapcsolatban azonban patthelyzethez vezetett. Catherine Colonna francia külügyminiszter hétfőn azt mondta, hogy a csomagról szóló vitát az uniós külügyminiszterek következő üléséig kell lezárni − erre viszont csak június 26-án kerül sor, csupán néhány nappal az európai állam- és kormányfők hónap végi találkozója előtt.
Nyitókép: JAMES ARTHUR GEKIERE / BELGA MAG / BELGA VIA AFP