„Nem érdemes csupán azért fenntartani Bahmut védelmét, mert az oroszok nagyobb veszteségeket szenvednek a város körül, hiszen az elmúlt hónapban igencsak eltolódtak a veszteségarányok” – véli Rob Lee, a Foreign Policy Research Institute elemzője.
Ismert: az orosz hadsereg nyár óta ostromolja a donbaszi várost, mely az ukrán védelem második védvonalának kulcspontja. Mindkét oldal borzalmas veszteségeket szenvedett, bárkonkrét számok nincsenek, a jelentések napi többszáz halottról szólnak – már több hónapja.
Egyes elemzők már az első világháborús verduni vérszivattyúhoz hasonlítják a bahmuti csatát.
Az ukránok azzal indokolják a védelem kitartását, hogy az orosz haderő támadóképességei felőrlődnek a térségben. Ezzel egyetértőleg nyilatkozott David Petraeus, nyugalmazott amerikai tábornok, aki szerint Zelenszkij jól gondolkodik.
„Az, hogy az oroszok karóba húzzák magukat Bahmutnál, megfelelő döntés a kimagasló veszteségek miatt” – mondta a tábornok.
Ezzel ellentétes véleményű tweet jelent meg azonban a tekintélyes Foreign Policy Research Institute elemzőjének, Rob Lee-nek a tollából, amint a Portfolio felhívja a figyelmet.
Lee szerint a fenti gondolatmenet nem állja meg a helyét, erre 4 érvet hoz.
1. Bahmutban már nem lehet megfelelően felmorzsolni az orosz haderőt.
2. Mióta az oroszok elfoglalták a Bahmuttól északra fekvő területeket, megváltozott a veszteséghányad az ukrán és az orosz haderőben is – az oroszok kevesebb, az ukránok több veszteséget szenvednek.
3. Bahmut térségében a legmagasabbak az ukrán veszteségek (is).
4. Az orosz elitegységek veszteségei más műveleti területeken sokkal magasabbak.
„Oroszország veszteségei végig nagyobbak voltak, de az arányok változtak az elmúlt hónapban. Érthető persze, ha Ukrajna azért harcol kitartóan, hogy megvédje saját területét” – tette hozzá a volt amerikai tengerészgyalogos, aki rendszeresen nyilatkozik a háborúról.
Nyitókép: llusztráció. Fotó: MTI/EPA/George Ivancsenko