Mennyit tudunk a Draghi-Meloni paktum tartalmáról? Van valamiféle jele annak, hogy Giorgia Meloni és Orbán Viktor tartós szövetségének megszakadása következne belőle?
Több ez, mint paktum. Azt gondolom, Meloni egy óvatosabb pénzügyi tartást akart felvenni, hogy elkerülje azt az államadósság-kockázatot, amelyet a piacok vagy az EU-párti erők rászabadíthattak volna egy olyan kormányra, amely erősen revizionista az európai szabályokkal és az establishmenttel szemben. A „Draghi-agenda“ megőrzése ebből a szempontból egyfajta életbiztosítás az új kormány számára. Orbánnal viszont bizonyosan sok a közös pont a migrációtól a gyermekvállalásig. Nyilvánvaló, hogy Meloni erősen NATO-párti elköteleződése egy különbségelemet hoz létre a magyar vezetőhöz képest. Ez a különbözőség olyasmi, mint amilyen Orbán és a lengyel PiS között fennáll, akik szintén erősen NATO-pártiak, akárcsak Meloni.
Milyen médiakörnyezetben dolgozik ez a kormány?
Ellenséges környezetben, mert Olaszországban a média többségében mainstream és baloldali. Egyelőre óvatos nyitások vannak centristább lapok részéről Giorgia Meloni mainstreamebb tulajdonságai felé (épp erre a Draghival közös NATO- és pénzügypolitika-megállapodásra gondolok). Nyilvánvaló, hogy
a jobboldalnak meg kell próbálnia kiépíteni egyfajta kulturális hegemóniát,
amellyel egyelőre nem rendelkezik, a protekcionista politikától a bevándorlássellenességig azon dolgok körül, amelyeket ma az összes mainstream médium kritizál.
A választások óta tektonikus változások zajlottak le az olasz pártrendszerben: folytatódott az FdI hegymenete, durván lecsúszott a Demokrata Párt (Pd), feltámadt hamvaiból az Öt Csillag Mozgalom (M5s). Mi áll e változások hátterében?
Az FdI felemelkedése az olasz választók gyors szerelembeeséseinek köszönhető. Az olaszok ma azért is szeretik Melonit, mert még nem kormányzott, nem bíznak a hagyományos pártokban, és ki szeretnék őt próbálni. A Pd a liberális és mainstream baloldal válságát éli, és azt kockáztatja, hogy úgy végzi, mint a görög PASZOK. Nem véletlen az sem, hogy az M5s egy populista-protekcionista, az első időket idéző program mentén támadt fel. Ezt bizonyítja az M5s reddito di cittadinanza (a feltétel nélküli alapjövedelem sajátos olasz formája – a szerk.) melletti kiállása is. Ha a Pd még inkább felkarolja a posztmaterialista agendát, így például a genderügyet, a krízis folytatódni fog, és a munkások tömegpártja a képzett, globalista városi elitek pártjává változik. A Liga akkor kezdhet el ismét növekedni, ha az FdI túlságosan is elkötelezi magát a Draghi-agenda mellett. Meloni ma nagyon erős, de rejtély áll előtte. Ahhoz, hogy az EU-ban, amely kontrollál téged, kormányozni tudja, középre kell helyezkedni. De ha túlságosan középre helyezkedik, akkor az establishment-ellenes szavazóknak ott a lehetőség átállni a Ligához.
Nyitókép: MTI/EPA/ANSA/Fabio Frustaci