Kabaré: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Valerij Dymov szerint hazánknak „azokkal a normákkal és szabályokkal” van fenntartása, „amelyek szerint Európának és az európaiaknak élniük kell.”
Az EU megbeszélést folytatott az Ukrajnának nyújtandó támogatásról, és 18 milliárd eurót szándékozik elkülöníteni a 2023. évi költségvetési hiány fedezésére. Magyarország december elején Brüsszelben az uniós pénzügyminiszterek találkozóján megvétózta az Európai Uniótól Ukrajnának nyújtott 18 milliárdos összeget – írja a Korrespondent.
A lap véleménye szerint egy másik barátságtalan lépés Magyarország részéről Ukrajna felé az ukrán hadsereg kiképzésének megtagadása volt, miközben az EU 106 millió eurót különített el egy kétéves kiképzési misszióra. Menczer Tamás azt mondta, hogy hazája állítólag nem akarja támogatni a háborút.
„Ha Magyarországon a béke felé akarnak elmozdulni, akkor kezdhetik azzal, hogy felszólítják Oroszországot, hogy állítsa le a háborút” – válaszolta Oleg Nikolenko ukrán külügyminisztériumi szóvivő.
Magyarország „oroszbarát álláspontja” szabad szemmel is látható a lap szerint, példaként említve, hogy az ország azzal „fenyegetőzött”, hogy megakadályozza az Oroszországgal szembeni egyes uniós szankciók meghosszabbítását. Orbán Viktor magyar miniszterelnök pedig a parlamenti választásokon Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt nevezte ellenfelének.
– folytatta tájékoztatását a lap. Magyarországról a háború kezdete óta hallatszik az ukránellenes retorika. Emellett Budapest ellenezte a repüléstilalmi övezet létrehozását Ukrajna felett, valamint egy NATO békefenntartó misszió bevezetését. Magyarország szisztematikusan aláásta az EU azon kísérleteit, hogy szankciókat vezessen be az orosz olajjal és gázzal szemben: most Budapest más országokkal ellentétben növeli az „olcsó” orosz gáz importját, és mentesül az olajembargó alól.
Valerij Dymov politikai elemző meg van győződve arról, hogy Magyarország ilyen döntéseit nem közvetlenül az Ukrajnához való hozzáállása okozza, hanem csak az európai értékek figyelmen kívül hagyása. „Magyarországnak nem Ukrajnával van problémája, hanem
azokkal a normákkal és szabályokkal, amelyek szerint Európának és az európaiaknak élniük kell.
A jogállamiságról beszélünk, azoknak az országoknak a szuverenitásáról, ahol a polgárok külső beavatkozás nélkül választják meg a hatalmat” – nyilatkozta Dymov.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay