A tervek szerint a Likud és az Otzma Yehudit megegyezésének értelmében Izrael arra készül, hogy adót vessen ki a külföldi kormányok által támogatott civilszervezetekre – számol be a Haaretz.
Az új adót várhatóan leginkább az emberi jogi csoportok fogják elszenvedni, hiszen túlnyomó részt ezek a szervezetek kapnak rendszeres külföldi támogatásokat és adományokat. Noha adott esetben az adó nem is lenne olyan nagy összeg, az intézkedés végső soron arra is sarkallhatja a külföldi kormányokat, hogy leállítsák az izraeli civil szervezetek finanszírozását.
Emberi jogok ellen tett lépés?
Michael Sfard, a ciszjordániai palesztinok jogainak védelmével foglalkozó Yesh Din szervezet jogi tanácsadója szerint
az inspiráció Putyintól és Orbántól származik.
A jogi tanácsadó úgy véli, ez a lépés végzetes csapást mér majd az izraeli emberi jogi közösségre. Szerinte ugyanis ilyen jogi lépéseket olyan „nem demokratikus” országokban tettek eddig, mint Lengyelország, Magyarország és Oroszország.
Jobboldali szervezeteknek nem ártana a törvény
Michael Sfard szerint a törvény célja nem más, mint megbénítani azon csoportok tevékenységét, amelyek kritizálják a kormány izraeli-palesztin konfliktussal kapcsolatos politikáját. A jogi tanácsadó kiemeli: a lépés a jobboldali szervezeteket – mint például a Kohelet és az Elad – nem fogja érinteni,
hiszen az emberi jogi csoportokkal szemben ezeknek a szervezeteknek a tengerentúlról érkező adományainak nagy része magánszemélyektől származik.
Az Európai Unió is tiltakozott a törvény ellen. Ahogy fogalmaztak: „Ez a lépés korlátozni fogja az izraeli civil társadalom tevékenységét, illetve veszélyezteti a demokrácia alapjait és az Európával közös értékeket”.
Nyitókép: baloldali tüntetők (Moti Milrod / Haaretz)