A pénz beszél: Németország óriási gázmegállapodást kötött Katarral
2022. november 29. 20:02
Németországban a közvélemény jelentős része a világbajnokság bojkottját követeli a Katarban uralkodó emberi jogi helyzet miatt. Berlin ennek ellenére hosszú távú gázmegállapodást kötött Dohával.
2022. november 29. 20:02
p
8
92
202
Mentés
Hosszú távú gázmegállapodást kötött Németország Katarral – derült ki kedden. A QatarEnergy legalább 15 évre szóló folyékony földgáz (LNG) exportjáról állapodott meg a német féllel. Ennek értelmében
akár 2 millió tonnányi cseppfolyósított földgázt szállíthatnak Németországba 2026-tól kezdve
– jelentette be Saad Sherida al-Kaabi, Katar energiaügyi minisztere, a QatarEnergy vezérigazgatója.
A német fél a ConocoPhilips, az LNG-t pedig a katari Ras Laffanból Németország északi LNG-termináljába, Brunsbüttelbe szállítják majd.
„Németország Európa legnagyobb gázpiaca (…), mi pedig elkötelezettek vagyunk amellett, hogy biztosítsuk az ország energiabiztonságát” – szögezte le al-Kaabi az esemény kapcsán tartott sajtókonferencián. Emellett, a politikus bejelentései további tárgyalásokról szólnak a német féllel, a gázszállítás volumenének növeléséről.
Megjegyzendő, hogy Katar Kínával is hosszútávú megállapodást írt alá. A 27 évre szóló paktum alapján 4 millió tonna LNG érkezhet Pekingbe.
A gázmegállapodás Németországnak szorult helyzetéből adódóan fontos,
amely annak következtében állt elő, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát idén februárban. A nyugati szankciók következtében egyre kevesebb gáz érkezik az orosz gáztól jelentős mértékben függő Németországba.
A Doha és Berlin között megköttetett megállapodás, amellett, hogy valós garanciákat jelenthet Németország számára az energiabiztonság területén, a kultúrharc visszásságaira is rámutat.
Bojkottálni Katart!
#BOYCOTT QATAR 2022 – ilyen, és ehhez hasonló molinók jelentek meg Németország-szerte a stadionokban a 2022-es futball-világbajnokságra készülve. A transzparensek és a jelmondatok hátterében az a politikai törekvés áll, hogy bojkottálni kell a katari világbajnokságot, mivel a katari társadalom súlyos emberi jogi problémákkal küszködik.
Ahogy azt a német válogatott középpályása, Joshua Kimmich hangoztatni igyekezett a médiában, hogy
„otthon”, vagyis Németországban a szurkolók „semmi örömüket sem lelik”
”, vagyis Németországban a szurkolók „”
abban, hogy nemzetük válogatottja Katarban is megmérkőzik. A sportoló szavait a FOCUS magazin és a Civey Opinion Research Institute kutatóintézet által végzett közvélemény-kutatás eredményei is alátámasztják, melyek szerint a németek 65 százaléka támogatja, hogy a világbajnokság mérkőzéseit egyáltalán ne közvetítsék nyilvánosan.
Kép: Elmar Kremser / SVEN SIMON / SVEN SIMON / dpa Picture-Alliance via AFP
A törekvés mögé több vendéglátóhely is besorolt. A kocsmákban a meccsek helyett filmeket vetítenek, kvízjátékokat játszanak, s van olyan hely is, ahol a vendégek játékkonzolokon játszhatnak a FIFA játékaival.
Ugyan találni olyan vállalatot, amely szintén bojkottálja a világbajnokságot (ilyen a válogatottal szponzori szerződését felmondó REWE), az olyan nagyobb szponzorok, mint
az Adidas, a Volkswagen és a Lufthansa továbbra is támogatják a csapatot,
miközben igyekeznek hangsúlyozni: támogatják a sokszínűséget.
A kisebbségek és a munkavállalók elnyomása miatt éri a legtöbb kritika Katart
Katarban az iszlám jog a kiindulópont, ami sok szempontból összeegyeztethetetlen a nyugati típusú jogrendszerekkel. Például, Katarban a homoszexualitás és minden ahhoz kapcsolódó tevékenység jogellenes.
A nem muszlimok hét év börtönre, a muszlimok pedig akár kövezés általi halálra is számíthatnak
a jogszabályok megsértése esetén.
Az Equaldex nevű szervezet nyilvántartást vezet arról, hogy az lmbtq-jogok milyen formában érvényesülnek a világ országaiban, Katar esetében a helyzet úgy áll, hogy a szexuális kisebbségek legfeljebb vért adhatnak, de azt is csak akkor, ha nem fedik fel preferenciáikat vagy identitásukat.
Az LMBTQ-személyek jogfosztottsága mellett a munkajogi természetű aggályok is felmerülnek.
Katar területe valamivel több mint 11 ezer négyzetkilométer, amelyen nagyjából 2,5 millió ember él. A lakosság közel 90 százaléka vendégmunkás, akit a kafálarendszerben foglalkoztatnak. E rendszer nem kizárólag Katarra, hanem a többi öböl menti ország humánerőforrás-politikájára is jellemző.
A kifejezés – némi szépítő fordulattal élve – egyfajta szponzorációs rendszert jelöl, amelynek fókuszában a migráns munkavállalók állnak. Minden ilyen dolgozó mögött egy szponzor áll, amely teljes jogi és gazdasági felelősséget visel a munkavállalóért.
Kép: Katari dolgozó 2022. november 16-án. David GANNON / AFP
A rendszer kritikusai szerint a kafála a modern rabszolgaság egyik formája, mert a dolgozók igen kevés eséllyel tudnak érvényesülni a társadalomban. A gyakorlatban ugyanis – a munkáltatói felelősségvállalás árnyoldalaként – a foglalkoztató a szerződés idejére akár el is veheti a munkavállaló iratait, és a jogorvoslatot is ellehetetleníti.
A kafálarendszerben egész városrészeket húztak fel a vébére az elmúlt tizenkét évben. A szervezőbizottság nyilvántartásai szerint 2014 és 2020 között 37 ember vesztette életét az építkezéseken, a The Guardian ezzel szemben 6750 halálesetről tudósított.
Katar széttárja a kezét
„Idegesít bennünket a kettős mérce. Miközben a a német társadalmat a kormány politikusai félrevezetik, addig a kormányzatnak semmi problémája nincs velünk akkor, amikor energetikai partnerségi, vagy beruházási megállapodást kell aláírni” – ezt már Mohammed bin Abdulrahman Al Thani sejk nyilatkozta a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak november elején.
Katar külügyminisztere rámutatott arra is, hogy a német kormánynak rendben volt az is, amikor Katar a német állampolgárok kimenekítésében nyújtott segítséget az afganisztáni kivonulás alkalmával.
Az Öböl menti állam legalább 70 ezer afgánt és külföldit menekített ki Afganisztánból,
amelyet a katari média „a történelem legnagyobb légihídjának” tekint.
A sejk szerint más mércével méri Katart Németország akkor, amikor Doha Berlinnel együtt akar részt venni a futballünnepen, a kettős mércét pedig – úgy tűnik –, a katariak sem szeretik.
Nyitókép: Olaf Scholz német kancellár megérkezik Katarba December 25-én. Qatar News Agency / AFP
A német Katasztrófavédelmi Hivatal (BBK) alelnöke, René Funk szerint minden német háztartásnak fel kell készülnie az elhúzódó áramkimaradásokra és más vészhelyzetekre.
A civil szervezet úgy véli nem igaz, hogy az EU tagállami hatásköröket kíván elvonni Magyarországtól, és ezzel korlátozni kívánja a kormány mozgásterét.
Rodrigo Ballester szerint most dől el, hogy az EU olyan klub lett-e, ahol előírás a liberalizmus, és többé senki sem lehet konzervatív.
p
0
0
5
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 202 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Reszelő Aladár
2022. december 02. 08:11
Lássuk csak:
- a kínai gáz az orosz gáz csak drágábban és előtte megkerüli a földet. Kínában a szuperhűtés nevű eljárásnak köszönhetően kicsapódik belőle a vér, így az anyag megtisztul és bár nem teljesen demokratikus, de még éppen használható
- a ConocoPhilips egy amerikai cég. Vagyis a jattot megkapják ők is. Ez a lényege a folyamatnak: ha az amerikai tartótisztek ki vannak fizetve rendesen, akkor mindenki onnan vesz olajat/gázt, ahonnan akar.
Oroszország antidemokratikus, homofób,
autoriter, stb. Az orosz gáz tehát az olajjal együtt rossz. A katari viszont jó, hisz Katar demokratikus jogállam, stb.
Két kérdésem volna ill két megállapításom.
Első kérdés:
Leragasztott szájjal tárgyalt vajon a kancellár?
Megállapítás:
Ez a gázmennyiség az oroszoktól importáltnak csupán az 5%-a....
Az ár vajon publikus? Ja nem, mert azt nem szokták nyilvánosságra hozni.
Azt hittem ez csak Magyarországon szokás ..
:-)))