Keményebb fellépést követel a német kormány Magyarországgal szemben

2022. november 10. 09:59

Szerintük az uniós pénzek visszatartása „nem Orbán szankcionálásáról” szól.

2022. november 10. 09:59
null

A német kormánykoalíció három pártja keményebb fellépést követel Olaf Scholz német kancellártól Magyarországgal szemben, szerintük Budapestnek csak akkor kellene megkapnia az uniós támogatásokat, ha látják, hogy „komolyan foglalkoznak a demokratikus visszaeséssel” – olvasható a Politicón.

Brüsszelben decemberben döntenek arról, hogy visszatartják-e a Magyarországnak szánt mintegy 7,5 milliárd eurós uniós forrást, vagy elegendőnek tartják a magyar kormány korrupcióellenes intézkedéseit. Az EU visszatartja Magyarország 5,8 milliárd eurós, a koronavírus okozta károk helyreállítására szánt pénzt is, és további igazságügyi reformokat kér, mielőtt a pénzt felszabadítaná. A lap ugyanis azt írja: az Orbán Viktor által tett ígéretek Brüsszel irányába „szakértők és aktivisták” szerint elégtelenek.

Scholz szociáldemokrata pártja (SPD), a Zöldek és a Német Szabaddemokrata Párt (FDP) – a kormánykoalíció három pártja – frakciója csütörtökön olyan indítványt tervez szavazásra bocsátani, ami „felszólítja” a kormányt, hogy „alaposan vizsgálja meg”, hogy a magyarországi reformoknak van-e „fenntartható hatásuk a gyakorlatban”.

Komoly kétségek merülnek fel a magyar kormány politikai akaratával kapcsolatban, hogy a szükséges reformokat nem csak betű szerint, hanem ténylegesen is végrehajtják-e”

– olvasható a Politico által megszerzett parlamenti indítványban.

Az indítványban arra is felszólítják az Európai Bizottságot, hogy „győződjön meg” arról, hogy a Magyarország által javasolt reformok elegendőek a jogállamiság valamennyi releváns hiányosságának korrigálására. Amíg ezt a Bizottság nem tudja garantálni, a német kormány szavazzon a 7,5 milliárd felfüggesztése mellett - olvasható a szövegben. Kérik, hogy csak akkor változtassanak az álláspontjukon, ha a magyar kormány „megfelelő bizonyítékot” tud felmutatni arra vonatkozóan, hogy „hatékony korrekciós intézkedéseket” hozott.

„Nem szankciókról van szó” szerintük

Michael Link, az FDP politikusa azzal érvelt, hogy mind a Bizottság, mind a német kormány számára fontos, hogy az egész Unióban megvédjék a demokratikus értékeket.

„Orbán Viktor nem kerülheti meg a jogállamiság helyreállításához szükséges reformokat félkész kompromisszumokkal és kirakat-intézkedésekkel” – mondta Link.

Ez semmiképpen sem az Orbán-kormány szankcionálásáról szól, hanem a jogállamiság fenntartható megerősítéséről”

– fogalmazott. 

Nyitókép: Michael Kappeler / DPA / AFP

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 450 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Morgan Le Fay
2022. november 12. 06:57
Miért csodálkozik bárki is a németeken? Csak a történelmet kell tanulmányozni. Elfogadják (elveszik) ami kell, aztán belénk törlik a véres-sáros bakancsukat.
peatjunior
2022. november 11. 08:12
De azért 2023-ban havi 1,5 milliárd Ukrajnának az rendben lenne. Na elmennek ezek a k. rvaanyjukba.
Pipas2
2022. november 10. 19:20
A K...va anyátokat.
Abafy Alfréd
2022. november 10. 18:46
Jut eszembe, fizettek kártérítést a németek a felrobbantott budapesti hidakért?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!