NATO-főtitkár: Ha Ukrajna nem győz szuverén és független államként, nem lehet a NATO-csatlakozásáról tárgyalni

2022. november 30. 17:00

Jens Stoltenberg a NATO-tagországok külügyminisztereinek bukaresti tanácskozását lezáró sajtótájékoztatón kijelentette, az ukrajnai háború megmutatta a nyugati államok függőségét az orosz gáztól.

2022. november 30. 17:00
null

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerint ha Ukrajna nem győz szuverén és független államként, nem lehet a NATO-csatlakozásáról tárgyalni. A NATO-tagországok külügyminisztereinek kétnapos bukaresti tanácskozását lezáró sajtótájékoztatón, szerda délután a főtitkár kijelentette: a külügyminiszterek kinyilvánították, hogy fontosnak tartják Ukrajna további katonai támogatását, és a légvédelem megerősítésére helyezik a hangsúlyt. Hozzáfűzte, hogy a szövetségesek áramfejlesztőkkel és üzemanyaggal is segíteni kívánják Ukrajnát. 

Az Ukrajna NATO-csatlakozására vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva azt mondta: Ukrajna akkor kerülhet a NATO előszobájába, ha visszanyeri szuverenitását. Ugyanakkor kiemelte, hogy számos lehetőség van a semmi és a teljes jogú tagság között. Úgy vélte: a jelenlegi helyzetben Ukrajna háborús sikere a legfontosabb. A szövetségesek azonban abban is segítik Ukrajnát, hogy kiépítse megfelelő intézményeit, és közeledjen a NATO értékeihez, hiszen ez

nemcsak Ukrajnának, hanem a szövetségeseknek is jó. 

A főtitkár megemlítette: a bukaresti tanácskozáson Kínáról is tárgyaltak, hiszen a globális kihívások a NATO tagállamait is érintik. Elmondta: nem tekintik ellenfélnek Kínát, és érdekükben áll folytatni vele az együttműködést. Az ukrajnai háború azonban megmutatta a nyugati államok függőségét az orosz gáztól. Úgy vélte: minden területen csökkenteni kell a függőséget az autoriter rendszerektől, így Kínától is a technológia és az infrastruktúra területén, mert

ez sebezhetőséget és kockázatokat jelent. 

Jens Stoltenbeg elmondta még, hogy a külügyminiszteri értekezlet szerdai tanácskozásán részt vett Bosznia-Hercegovina, Georgia és Moldova külügyminisztere is. Ezeket az országokat „az orosz befolyásnak és nyomásnak erősen kitett” országoknak nevezte. Az Ukrajna példájából megtanult leckének nevezte, hogy most kell támogatni ezeket az országokat, hogy ezáltal megelőzzenek olyan tragikus eseményeket, amilyenek Ukrajnában történtek.

(MTI)

Nyitókép: Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a NATO külügyminisztereinek második napi tanácskozásán Bukarestben 2022. november 30-án.MTI/AP/Andreea Alexandru

Összesen 63 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dunhill67
2022. november 30. 21:36
a hoholok nem is függetlenek és nem is szuverének...innentől kezdve érdektelen az iromány...
21 gramm
2022. november 30. 21:19
Egyáltalán nem kellene tárgyalni. El kell napolni a kérdést vagy 10 évre, addig napirendre sem kell kerülnie akárhogy is alakulnak az ú.n. Ukrajna határai a háború lezárása után. Rendkívüli gazdasági, infrastrukturális, társadalmi bizonytalansága, az ellenőrizhetetlen fegyverállomány miatt teljeséggel alkalmatlan az integrációra.
machet
2022. november 30. 19:37
És?
Kormánypárti1
2022. november 30. 19:10
Szóval így adták tudtukra, hogy nem lesznek NATO tagok. Az a vicc jut eszembe, amikor a tiszt kíméletesen közli a katonával, hogy meghalt az apja. -Katona! Látja ott az a lovat a domboldalon? -Látom. -Látja mi van a lába között? -Látom, lófasz. -Na, az van magának nem apja.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!