Az Európai Unió egyetlen napot sem várt: újabb támadást indított Magyarország ellen
Súlyos következményekkel fenyegetőznek.
A Neue Zürcher Zeitungnak nyilatkozó író szerint Orbán Viktor ígéretet kaphatott Putyintól, és arra számított, „hogy úgy alakulnak majd a dolgok, mint 1953-ban Berlinben, 1956-ban Budapesten és 1968-ban Prágában”.
A magyar és német nyelvterületen egyaránt ünnepelt író, Nádas Péter nagyinterjút adott a német Neue Zürcher Zeitungnak, amelyben szóba került az orosz-ukrán háború és Orbán Viktor is.
Az író meglátása szerint az ukrajnai háború még nem az igazi katasztrófa. Kifejtette, hogy „a Putyinnal 2015-ben kötött második minszki megállapodás a kelet-ukrajnai konfliktusok lezárásáról a nyugati hiszékenység csúcsa volt. Ami ma történik, az Angela Merkel öröksége is. Merkel kockáztatott, pedig tudnia kellett volna, hogyan alakulnak a dolgok.”
Nádas kifejtette: szerinte „Merkel totális káoszt hagyott maga után.
Putyin olcsó gázával. Németország gazdasági kapcsolatai Kínával. Orbán Viktor téves megítélésével.”
Az író arról beszélt: Orbán Viktor nem egy választott diktátor, hanem egy autokrata. „Ő a párt” – szögezte le –, „a korábbi magyar egypártrendszereket a szürke eminenciások jellemezték. Szürke, alaktalan emberek voltak. A Fidesznél, Orbán pártjánál nincsenek profil nélküli emberek, hanem érdekekkel rendelkező emberek vannak. [...] A klánok és családok rendszerére épül. A rokonságról. De nem mondanám, hogy barátságról.”
Az újságíró azon felvetésre, miszerint ez úgy hangzik, mint egy maffia, az író elmondta, hogy igaza van az újságírónak.
Nádas Péter ezen felül háborús gondolatait is megosztotta a svájci lappal. Kifejtette: „A magyar katonai vezetés az orosz invázió második napján csapatokat állomásoztatott az ukrán határon.
Miért volt itt Magyarország készenlétben? Ukrajna ellen harcolni?
Valószínűleg a magyar miniszterelnök kapott néhány ígéretet Putyintól. Amikor Ukrajnában kitört a háború, Orbán Viktor arra számított, hogy úgy alakulnak majd a dolgok, mint 1953-ban Berlinben, 1956-ban Budapesten és 1968-ban Prágában. Hogy mindent egy álcázott hadműveletben rendeznek majd. Ukrajnában ez nem igazán előkészített háborús akció volt, hanem hírszerzési akció. Akárcsak a Krím annektálása. Ezt a nyugati hírszerző szolgálatoknak tudniuk kellett volna. Ha már én tudtam a magyar falumban, Gombosszegen!”
Újságírói felvetésre elmondta, hogy a közös Orbánban és Putyinban, hogy „a problémáikat olyan szimbolikus dolgokkal akarják megoldani, mint a nemzeti tulajdon, de nincs pszichológiájuk és nincs mértékük. Oroszország az oligarchák rendszere. Nem ismerik a közjó szót. Magyarországon pedig hiányzik a polgárság. Három tisztogatási hullámban vesztettük el. Először a zsidókat kisajátították és elpusztították, majd a kommunisták kiirtották azt, amit mi »keresztény középosztálynak« neveztünk. Az arisztokráciával együtt.”
Hozzátette: „Magyarország száz évig épített fel egy polgárságot, aztán ötven év alatt újra megsemmisítette azt”.
Nyitókép: MTI/Kovács Anikó