Múlt pénteken rejtélyes módon „kiszivárgott” a szeptember 25-i előrehozott választáson egységben induló olasz jobboldal (Giorgia Meloni Olaszország Fivérei pártja, Matteo Salvini Északi Ligája, Silvio Berlusconi Forza Italiája) választási programja.
Mint azt a Neokohn megjegyezte, a dokumentum valószínűleg a befektetők megnyugtatását szolgálja, így a szivárogtatás mögött nagy eséllyel maguk a pártok állhatnak.
A 150 százalékos GDP-arányos adóssághegyen ücsörgő Olaszországban időről időre felbukkannak a görög Szirizához hasonló költségvetési populisták, akik lazábban kezelnék az adósság visszafizetését, de kilépnének az eurózónából –
tőlük szoktak a befektetők sikítófrászt kapni,
melynek következtében elszáll az olasz államkötvények kamata, és a kamatszolgálat rövid úton összeroppantja a költségvetést.
A Rai, az olasz közszolgálati műsorszóró felé kiszivárgott dokumentumnak rögtön az első bekezdésében ott is van a befektetői csemege: a három párt közös nyilatkozatban nyugtatja meg a piacokat, hogy gazdasági populizmusról szó sincs, Olaszország az EU és az eurózóna elkötelezett tagja, és nem az adósságcsomó gordiuszi átvágására, hanem tartós és stabil növekedésre építené gazdaságpolitikáját.
A programban azonban magyar szemszögből is számos izgalmas elem található –
a legfontosabb szakpolitikákat ugyanis mintha egy az egyben a Fidesztől vették volna át.
Visszatér a nemzeti érdek
Az első, külpolitikai blokk („Több Olaszországot Európába, több Európát a világba!”) rögzíti: nem európai föderalista, hanem „a haza védelmére és a nemzeti érdekre koncentráló” külpolitika lesz a jobboldali kormány alatt Olaszország iránya, és az Európában eddig jó pénzért hallgató ország diplomáciai szerepének megerősítésére készülnek.
Rögzítik: támogatják az Oroszország által lerohant Ukrajnát, ugyanakkor „minden, a konfliktus megoldására vonatkozó diplomáciai kezdeményezést” támogatnak, békepárti politikát visznek.
A jobbközép koalíció részeként az euróból való kilépéssel korábban kacérkodó Liga is feladja ezt a gondolatát, és
teljes elkötelezettséget nyilvánít az európai integráció folyamata mellett,
„egy politikusabb és kevésbé bürokratikus Európa perspektívájával”. Bár ez nem külpolitikai kérdés, még az első – ezek alapján tényleg a befektetők megnyugtatására szolgáló – blokkban világossá teszik, „stabil és tartós növekedésre, illetve teljes foglalkoztatottságra célzó gazdaságpolitikát” folytatnak majd, azaz nem szélsőbalos csodafegyverekkel tervezik megoldani az ország gazdasági problémáit.