EU-ügyi miniszter: Ukrajna csatlakozása tönkretenné a magyar gazdákat

Bóka János szerint a baj már most is látszik.

A svájci lap azt írja: Putyin eredeti katonai céljait már rég feladta Ukrajnában, a részleges sikereket hatalmas áldozatok árán éri csak el.
A portál főszerkesztője szerint nem sokat értek el három évtized alatt a reformkísérletek Oroszországban, viszont a háború megérkezett Nyugat-Európába. Amióta Vlagyimir Putyin fordított egyet a dolgon, és részleges gázembargóval kínozza az EU-t, világossá váltak az energiaellátás hiányosságai. De ez az egész nem marad ennyiben. A német elhárítás arra figyelmeztet, hogy Moszkva igyekszik dezinformációs kampánnyal felszítani a hideg lakások és a sötét utcák miatt várható elégedetlenséget.
Eric Guyer azonban kiemeli, hogy minden ellenkező látszat ellenére Moszkva elveszítette a küzdelmet. Eredeti katonai céljait már rég feladta Ukrajnában, a részleges sikereket hatalmas áldozatok árán éri csak el.
Az orosz fegyveres erőkről bebizonyosodott, hogy már rég túl vannak a zenitjükön, nem látni, hogy olyan eszköz volna a kezükben, amely révén a maguk javára dönthetik el a harcok kimenetelét. Nimbuszuk oda. Az ukránok ellenben egyre több nyugati fegyvert kapnak, így sikerük legfőbbképpen az USA-tól függ. Ez egyben a legnagyobb veszély is, mert mi van, ha leáll az amerikai támogatás.
Az orosz oldalon kaotikus az utánpótlás, változatlanul hatalmas a korrupció, egyedül az maradt meg a régmúlt idők erényeiből, hogy igen jól rögtönöznek és tudnak szenvedni. De itt csupán egy agyaglábakon járó látszatóriásról van szó, amely ugyanúgy a tüzérségi hengerre épít, mint a 2. világháborúban.
Ma is érvényes, amit Helmut Schmidt, a néhai kancellár eredetileg a Szovjetunióra mondott: Felső-Volta – atomfegyverrel. Az ország megrekedt a múltban.
Pedig sokkal nagyobb sikereket érhetett volna el, ha előrenyomul a Donyeck-medencében és egyidejűleg visszafogja a gázszállításokat. A Nyugat ez esetben valószínűleg belement volna engedményekbe. Berlin és Párizs feltehetőleg ugyanúgy átlépett volna Ukrajnán, mint az utóbbi 20 évben oly sokszor.
Ám hiába lesz kemény a tél, az utána következő időszakra már felkészült Európa. Mind tompább az orosz energiafegyver, a Kreml elveszti legfőbb olaj- és gázpiacát. Rettegett Vlagyimir eljátszotta a lehetőséget. Áldozatul esett a hódítók nagyképűségének. Főként az autoriter nagyhatalmakkal megesik, hogy túlbecsülik a saját erejüket. Minden háborúban van olyan, kiszámíthatatlan tényező, ami végzetessé válhat. Önhittségében azonban az elnök ezt figyelmen kívül hagyta és most hatalmas árat fizet érte - írja a főszerkesztő.
Nyitókép: AFP