Uniós petíció indult Orbán Viktor ellen

2022. június 18. 12:56

Az európai parlamenti képviselők szerint antidemokratikus a vétópolitika.

2022. június 18. 12:56
null

Petíciót hoztak létre európai parlamenti képviselők az „európai antidemokratikus vétópolitika ellen”. A magyar miniszterelnök szankciós vétóit hozzák fel példának felhívásukban, az aláírásgyűjtést Orbán Viktor fotójával jelentették meg.

„A vétó nem demokratikus. Ez megakadályozza Európa egységes fellépését. Ennek nagyon konkrét negatív hatásai vannak mindannyiunk számára.

– ez áll abban felhívásban, amelyben európai parlamenti képviselők buzdítanak a petíció aláírására az uniós vétó lehetősége ellen, amihez a magyar miniszterelnök – Oroszország elleni uniós szankciókat gátló – vétóit hozzák példaként. A petíció címe: „Állítsuk meg Orbán EU-val szembeni zsarolását!”

A felhívás kezdeményezője többek között:

  • Daniel Freund, a Zöldek – az Európai Szabad Szövetség európai parlamenti képviselője,
  • a Spinelli-csoport elnöke, Domenec Ruiz Devesa (S&D, Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége), 
  • Sven Simon, az Európai Néppárt európai parlamenti képviselője, 
  • Clara Föller, JEF Németország – Európai Fiatal Föderalisták elnöke, 
  • Omri Preiss, Alliance 4 Europe képviselője és
  • Guy Verhofstadt, volt belga miniszterelnök, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége frakcióvezetője.

Így kritizálták a felhívásban Orbán Viktort

A kezdeményezés indoklásában kritikák is megfogalmazódnak. Ezek az alábbiak:

  • „A külpolitikában Orbán Viktor vétójával megakadályozta, hogy határozott szankciókat vezessenek be a háborút szító Vlagyimir Putyin ellen. És mindezt csak azért, hogy kiváltságokat és pénzt zsaroljon ki az EU-tól. Ez mindannyiunk biztonságát veszélyezteti. 
  • A lengyel PiS (Jog és Igazságosság Pártja) és a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor kormánya vétójogával védi egymást. A korrupció, valamint a demokrácia és a jogállamiság leépítése folytatódik.
  • Gazdaságpolitikai szempontból Lengyelország jelenleg megakadályozza, hogy a nagyvállalatok legalább minimális adót fizessenek és ezzel az Unió Euromilliárdokat veszít. 
  • Vlagyimir Putyinnak vagy Hszi Csin-pingnek csak »meg kell fordítania« egy kormányfőt, és így megbéníthatja az EU-t, vagy akár távolról is irányíthatja azt. Így nem tudunk előre lépni Európában.”

Demokratikus Európát akarnak

 A kezdeményezők a felhívásban kifejtették, hogy szerintük a döntésekben az elsöprő többséget egy-egy egyéni vétó torpedózza meg, így véget kellene vetni a vétók intézményének: 

Szerintük a petíciójuk megvalósulásával demokratikusabbá tennék az EU-t.

Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Összesen 493 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Robertoo
2022. június 19. 21:24
"Uniós petíció indult Orbán Viktor ellen" Olvasom, hogy petíció indult azért, hogy az angol csapatnak ne kelljen kiállnia a magyarok ellen. ......... Ennyire népszerűek lettünk?
kékFogúHarald
2022. június 19. 20:55
NEM demokratikus a vétójog. Viszont demokratikus a HALOTTAK szavazata (pont)
confitür
2022. június 19. 19:32
Magasról teszünk az uniós petÍcióra. Az EU Soros György hátsó feléből tekintget a világra.
Dezsőke
2022. június 19. 13:35
A vétó mint a nemzetállam eszköze Ugye ezt senki nem felejtette el? A szavazások egyhangúságának megakadályozására hivatott vétó eszköz és hatalom arra, hogy valamely tagállam egyoldalúan megakadályozzon egy hivatalos aktust, általában döntés vagy jogszabály hatályba léptetését. A vétójog így jól láthatóan fontos, alapvető befolyásolási eszköz a nemzetállami kormányzatok kezében – fenntartása ezért lényeges uniós érték. A vétójog maga is értelmezhető „főszabály” gyanánt, hiszen jogi biztosítékot nyújt a kisebbségi álláspontot képviselők számára az adott eljárás befejezésére – az új, nem támogatott jogszabály, de adott esetben a többség akarata ellenére hozni kívánt döntés megakadályozására. A vétójog eltörlését, illetve gyengítését a Szerződésekben elvileg bármely tagállam, valamint az Európai Parlament vagy a Bizottság is kezdeményezheti, azonban – mai tudásunk szerint – a közösségi jogi gyakorlat és keretrendszer alapján ez akár egyetlen tagország nem támogató álláspontjából kifolyólag is, egy sajátos „deadlock” döntési helyzetként nem látszana sikeresen keresztülvihető változtatási szándéknak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!