Kovács István (1945, Budapest) Széchenyi- és József-Attila-díjas költő, író, műfordító, a történettudomány kandidátusa. 1968-ban az ELTE történelem-lengyel szakán diplomázott, majd Illyés Gyula Herder-ösztöndíjasaként tanult a Bécsi Egyetemen. Az MTA-n kutatta a kelet-európai irodalmakat, majd az ELTE Lengyel Tanszékén dolgozott. A rendszerváltás után külügyi pályára váltott, 1990-1994 között kulturális tanácsos volt a varsói magyar nagykövetségen, majd 1994-1995 és 1999-2003 között krakkói főkonzul. Magyarul és lengyelül is számos verse jelent meg, számos műfordítás, történelmi munka szerzője, különösen Bem József életéről írt sokat.
***
Elemzői közhellyé vált, hogy a lengyel politika oroszellenes, nem tűri az oroszokkal kötött kompromisszumot. Miért van ez így?
Nem pusztán az oroszok iránti bizalmatlanságról, ingerültnek ható távolságtartásról van szó, a lényeget illetően ugyanerről beszélhetünk a németek esetében is.
Mindkettőt a múlt eseményei és tapasztalatai táplálják.
A magát önhatalmúlag porosz királlyá koronázó brandenburgi választófejedelem, I. Frigyes már 1709-ben javasolta az orosz cárnak a nagy északi háborúban szétzilálódott lengyel–litván Nemesi Köztársaság felosztását. „Ez lehetetlen” – hangzott Nagy Péter válasza, de ettől kezdve a 733.000 négyzetkilométer területű szomszéddal az történt, amit az egymást követő orosz uralkodók akartak. Ez egybevágott a XVII. századi török háborúkból győztesen kikerülő Habsburg Monarchia és a II. (Nagy) Frigyes uralkodása alatt az 1740-es évektől európai hatalommá emelkedő Porosz Királyság távlati céljaival.
A lengyel-litván Rzeczpospolita 1619-ben
Miért volt a hatalmas Rzeczpospolita ennyire könnyű préda az oroszok és németek számára?
A közéjük ékelődött lengyel–litván államot önön berendezkedése, a szabad királyválasztáson, az elvi nemesi jogegyenlőségen alapuló és ennek következtében az országgyűlést bármely követe által megszakítható liberum veto rendszere megbénította. Szomszédjainak éppen ezért érdekében állt az anarchikus berendezkedés fenntartása. A lengyelek egy része meg volt győződve arról, hogy az erősen széttagolt, a különböző nemesi érdekcsoportok viszonylagos egyensúlyán alapuló köztársaság rendje megóvja államiságukat. Jelentős volt azonban azoknak a politikusoknak a köre, akik tisztában voltak azzal, hogy Lengyelországot csak kulturális, gazdasági felemelkedése és felállítandó ütőképes hadserege mentheti meg a jövő számára. A porosz és orosz követek által manipulált, megvásárolt ellenzék sokáig minden belső reformkezdeményezést kisiklatott, s az 1791. május 3-án kihirdetett alkotmányt a Lengyelország sorsára legnagyobb befolyással bíró II. Katalin cárnő hathatós közreműködésével semmissé tette. Ez a folyamat vezetett ahhoz, hogy szomszédai, az Orosz Birodalom, a Porosz Királyság és a Habsburg Monarchia
1795-ben végül teljesen felosztotta egymás közt a lengyel–litván államot.