Az Európai Parlament négy képviselőcsoportja, az Európai Néppárt (EPP), az Európai Szocialisták és Demokraták (S&D), a liberális Renew Europe és a Zöldek megállapodtak arról, hogy a 2024-es EP-választások során már nemcsak a tagállamokon belüli pártokra, hanem
összeurópai mozgalmak jelöltjeire is szavazhatnak majd az uniós polgárok
– adta hírül az EURACTIV hírportál.
A tervek szerint a jelenlegi 705 képviselő mellett további 28 képviselő foglalhat majd helyet az Európai Parlamentben (EP), akik olyan pártok és mozgalmak színeiben indulnak, melyeket legalább 7 tagállam lakosságának 0,01 százaléka támogatott vagy legalább 7 tagállamon átívelő választási együttműködés keretében indultak közösen különböző pártokkal, mozgalmakkal. Ezzel voltaképen
2 év múlva páneurópai pártok is megjelenhetnek az EP-ben, ami az első lépés lehet az európai integráció további mélyítése felé.
Damian Boeselager zöldpárti EP-képviselő a Twitteren arról is beszámolt, hogy a női kvóta bevezetésével kapcsolatban is kompromisszum született a pártok között, így a „páneurópai képviselőjelöltek” 50 százaléka nő lesz. Több mint valószínű, hogy a női kvóta bevezetése a szocialisták felvetése volt, mivel sem a liberálisok, sem a Néppárt nem volt hangos szószólója eddig ennek az ötletnek.
Továbbá döntés született arról is, hogy 2024-ben a választásra jogosultak körét tovább bővítik. Így hamarosan minden 16. életévét betöltött uniós polgár részt vehet az európai honatyák kiválasztásában. Ennek megváltoztatására az EP-nek viszont nincs hatásköre, a tagállamok választási törvényei a mérvadóak továbbra is. Az állásfoglalás ugyanakkor jelzésértékű, elképzelhető, hogy nyomást helyeznek majd a tagállamokra, hogy változtassanak a választási törvényeiken.
Az Európai Parlament lassú föderalizálásának legnagyobb gátja Németország, pontosabban a német alkotmánybíróság.
Az Európai Néppárt és a baloldali pártok megállapodása értelmében Németországban a páneurópai listával induló pártoknak legalább a szavazatok 3,5 százalékát meg kell szerezniük ahhoz, hogy be tudjanak jutni az EP-be. Azonban a német alkotmánybíróság 2011-es, valamint 2014-es döntése az európai parlamenti választások újonnan megszabott 5, majd 3 százalékos bejutási küszöbét is alkotmányellenesnek nyilvánította.
Azzal, hogy a jelenleg érvényben lévő 0,6 százalékos küszöbnél jóval magasabb, 3,5 százalékos küszöböt szabnának meg a Németországból (is) érkező páneurópai pártok számára, a német lakosság befolyását csökkentenék az EP-ben. Várhatóan a reformokat a német alkotmánybíróság, valamint a Tanács sem fogja ölbe tett kézzel nézni.