Döntött a lengyel alkotmánybíróság: az Európai Unióról szóló szerződés bizonyos rendelkezései nincsenek teljes összhangban a lengyel alkotmánnyal. A taláros testület többségi véleménye szerint az uniós tagságból nem következik az, hogy az Európai Bíróság lenne a legfőbb igazságszolgáltatási fórum, mint ahogy az sem, hogy Lengyelország teljes mértékben az Európai Unió javára ruházta volna a szuverenitását.
Ezzel a döntéssel a taláros testület egyértelműen az alkotmány elsőbbségét mondta ki, rendezve az Mateusz Morawiecki miniszterelnök indítványában felvetett kétségeket. A mai határozat súlyát illetően elemzők úgy ítélik, hogy
az alkotmánybíróság mai döntése érdemben befolyásolhatja az EU intézményeinek és Lengyelország viszonyát.
A döntéssel kapcsolatban a 14 tagú testület tagjai közül két alkotmánybíró, Piotr Pszczółkowski és Jarosław Wyrembak különvéleményt fogalmazott meg. Az alkotmánybíróság ma ötödszörre vette elő a kérdést, az ügyben a döntéshozatalt ugyanis időről időre elhalasztották.
Egyesek szerint az Európai Unió csúcsintézményei és a Lengyelország közötti politikai feszültség erősödése olyan folyamatokat indított útjára, amelynek eredményeképpen Lengyelország az Egyesült Királyságot követve kiléphet az Európai Unióból. Mindazok, akik így vélik,
a mai alkotmánybírósági döntésben bizonyára a "jogi Polexit" előkészítését (ha nem beteljesedését) látják.
Megjegyzendő ugyanakkor, hogy ezek a feltételezések általában figyelmen kívül hagyják, de legalábbis alul értékelik Lengyelország geopolitikai súlyát és geostratégiai elhelyezkedését, és hasonlóképpen nem értékelik kellően Lengyelország súlyát sem az Európai Unióban. A lengyel kormány mindenesetre hangsúlyozza, hogy a lengyelek körében az uniós tagság elsöprő népszerűségnek örvend, a kormánypárt elnöke, Jaroslaw Kaczynski pedig szeptember közepi nyilatkozatában is rögzítette, hogy "nem lesz Polexit".
A lengyel baloldal nem vonja kétségbe az EU joga és a lengyel alkotmány közötti összhangot
A mai ülés kapcsán a lengyel baloldal sajtókonferenciát szervezett az alkotmánybíróság épülete elé. A kormányellenzék szerint az ügy eredményeképpen Lengyelország és az Európai Unió viszonya destabilizálódhat, ugyanis a lengyel alkotmány és az uniós jogrend között nincs széttartás. Éppen ezért
a baloldal felszólította a miniszterelnököt, hogy vonja vissza indítványát, és kezdjen konstruktív párbeszédbe az európai intézményekkel.
A miniszterelnök 2021. március 29-én kelt, 129 oldalas indítványában az alkotmánybírósághoz fordult abból a célból, hogy a testület döntsön arról, hogy az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) bizonyos rendelkezései összhangban vannak-e a lengyel alkotmánnyal. A miniszterelnök az EUSZ azon rendelkezéseinek átvilágítását kéri, amelyek az Európai Unió Bíróságának hatáskörét (19. cikk), illetve a tagállamok lojális együttműködését, illetve szuverenitásának jelentőségét (4.cikk) rögzítik.
A hónapok óta húzódó ügy részleteiről
itt és
itt olvashat bővebben.