Kaczynski: Lengyelország nem mond le szuverenitásáról

2021. október 20. 12:22

A politikus szerint a lengyel kilépésről olyanok beszélnek, akik kormányváltást akarnak előidézni Lengyelországban.

2021. október 20. 12:22
null

Az uniós jog és a lengyel alaptörvény viszonyáról hozott döntésében a lengyel alkotmánybíróság a Lengyelország szuverenitását veszélyeztető uniós lépésekre reagált, a szuverenitás kérdésében pedig Varsó egy negyedlépésnyit sem fog meghátrálni – szögezte le a lengyel kormánypárt elnöke egy szerdán megjelent interjúban. „A dolog egyértelmű: az uniós jog soha nem élvez elsőbbséget az alkotmányunkkal szemben”, az elsőbbség – az alaptörvényt kivéve – csak azokat az ügyeket illeti meg, amelyekben Lengyelország átruházta a hatásköröket az Európai Unióra (EU) – húzta alá Jaroslaw Kaczynski, lengyel miniszterelnök-helyettes, a kormánykoalíciót vezető Jog és Igazságosság elnöke a Gazeta Polska konzervatív hetilapnak adott interjúban. Az uniós tagállamok „sem szuverenitásukról, sem a demokráciáról soha nem mondtak le. Természetesen a legfontosabb, a szuverenitásunkat érintő ügyben egy negyedlépésnyit sem hátrálunk meg” – tette hozzá.    

A „szuperállam víziója” a brit kilépést követően vált lehetővé

„Tenni fogjuk a dolgunkat, megvalósítjuk céljainkat, például az igazságügyi reform terén” – válaszolt Kaczynski arra a kérdésre, hogy Lengyelország a továbbiakban mily módon fog védekezni az uniós színtéren. Megerősítette, hogy az igazságügyi reform gyorsítása várható, ennek tervezete már elkészült. Korábbi nyilatkozataiban Kaczynski jelezte: a reform keretében megszüntetik a Brüsszel által bírált fegyelmi kamarát a legfelsőbb bíróságon. A kamara megszüntetése azon követelmények egyike volt, amelyeket kedden az Európai Parlamentben folytatott vitában Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ismételten megfogalmazott az ülésen szintén felszólaló, a lengyel alkotmánybírósági döntést magyarázó Mateusz Morawiecki kormányfőhöz fordulva. Kaczynski szerint az uniós szervek európai szuperállam létrehozására törekednek. Egy ilyen, „teljesen antidemokratikus, a nemzeteket rangsoroló” EU-ban

egyes nemzetek, például a németek szuverén státuszt élveznének, Lengyelország és a lengyelek pedig nem

– mondta.    

Kaczynski szerint a „szuperállam víziója” a brit kilépést követően vált lehetővé. Arról, hogy az EU-ban fontolóra vették-e Lengyelország „kiszorítását” is, Kaczynski elmondta: nincs lehetősége ellenőrizni az ilyenfajta értesülések valódiságát. Szerinte a lengyel kilépésről olyanok beszélnek, akik kormányváltást akarnak előidézni Lengyelországban. „Azt hiszem, egy kolonizációs forgatókönyvről van szó. Az a törekvés, hogy nálunk vagy akár Magyarországon kormányváltás következzen be, nem öncélú, hanem éppen ennek a (kolonizációs) elgondolásnak az előfeltétele” – fejtette ki Kaczynski.    

(MTI)

Fotó: MTI/PAP/Leszek Szymanski

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pipas 3
2021. október 20. 21:53
Tartsatok ki Lengyel barátaink, mi veletek vagyunk!
flesh ripper
2021. október 20. 16:50
Mi magyarok, szolidárisak vagyunk a testvéri Lengyelországgal, a lengyel testvérnemzettel. Hajrá, Magyarország, hajrá Lengyelország! A végsőkig kitartunk! Mi megmaradunk, a rothadó nyugateurópaiakat felfalják a muszlim dögevők.
Akitlosz
2021. október 20. 16:17
"Kaczynski: Lengyelország nem mond le szuverenitásáról" Már lemondott. Egyik EU tagállam sem szuverén.
makám
2021. október 20. 15:36
"A politikus szerint a lengyel kilépésről olyanok beszélnek, akik kormányváltást akarnak előidézni Lengyelországban." pedig vagy eu cseléd kolonia vagy szabad ország lesznek. nincs középút.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!