„Bevándorlók gyermekeként nagyon is örömömre szolgál az, hogy muszlimként mégis [francia] polgárként kezelnek” – mondta a tanár – „szeretnék ugyanabban az emancipációban részt venni, mint amiben a fehér nők is (…) emberek vagyunk, s nem pedig identitások. Nincs »muszlim« agyam, vagy »muszlim« méhem”. Agag-Boudjahlat hozzátette azt is, hogy szerinte Macron mostani javaslata a legambiciózusabb tervezet e tárgyban azóta, hogy 2010-ben megtiltották az arc eltakarását az utcákon.
A tanár véleményét a Párizs észak-keleti részén praktizáló Hassen Chalghoumi is osztja. Drancy mérsékelt nézeteket valló imámja osztja a kormány álláspontját a tekintetben, hogy vállalja, hogy a muszlimok körében igenis létezik antiszemitizmus, illetve nincs kétsége afelől sem, hogy az extrémizmus és a no-go zónák ellen fel kell lépni.
Chalghoumi nézetei miatt folyamatos életveszélyben van, s ezért 24 órás testőrségre szorul, bizonyos esetekben pedig golyóálló mellényben kényszerül prédikálni.
„Az új szabályok nem a muszlimok, hanem az iszlamisták megfékezését hivatottak kiszolgálni” – mondta az imám, hozzátéve, hogy ha a kormány nem ilyen módon ad választ a kihívásokra, az egész francia társadalom polgárháborúba sodródhat. Szerinte ugyanis a gyűlölet és a rasszizmus feltámadóban van az országban.
Belátható, hogy a fenti vélemények két végletet képviselnek, s a két véglet között árnyalt vélemények sokasága foglal helyet (tudvalévő ugyanis, hogy a franciaországi muszlim lakosság nagyjából 5.7 millió főre tehető). A mérsékelt hívőkre az jellemző, hogy hitük szerint elkötelezettek ugyan, mégis kényelmetlenül érzik magukat az iszlamista terror tendenciózus elterjedése miatt. Aggasztja őket továbbá az is, hogy egyre több, a korábban francia gyarmatokról érkező felmenőkkel rendelkező, migráns hátterű fiatal radikalizálódásával kell számolni.
Léteznek azonban olyan szakpolitikai nézetek, amelyek tekintetében a francia hatóságok és a muszlim vezetők közös nevezőn vannak. Egyetértenek például abban, hogy a börtönök és más büntetőintézmények az ifjú muszlimok radikalizálódásának kiemelt fórumai – csakúgy, mint más országokban. Konszenzus van a tekintetben is, hogy a muszlim fiatalok egyre inkább érzik elidegenedve magukat azoktól a francia szokásoktól, amelyeket szüleik és nagyszüleik még korábban vettek fel.