A gyermekmunka sok afrikai országban komoly problémát jelent. Az afrikai társadalom kétharmada számára a mezőgazdasági szektor jelenti az egyetlen munkalehetőséget. A kontinens dohányültetvényein túlnyomórészt 14 év alatti gyermekek dolgoznak, hiszen az olcsó munkaerő és termelés, valamint az európai és amerikai piacokon történő értékesítés együttesével a cégek képesek maximalizálnia bevételeiket.
A nagy multinacionális vállalatok kihasználják a fejlődésben lévő országok társadalmi problémáit
annak érdekében, hogy extraprofitra tegyenek szert a fejlett piacokon. Ezzel pedig nemcsak a gazdasági, hanem a gyermekek fejlődését is hátráltatják, hiszen a kiskorúak távol maradnak az oktatástól, a folyamatos munka pedig pszichés megterheléssel és egészségügyi kockázatokkal jár együtt.
Sibale – aki maga is Afrikában nőtt fel, és 14 éves kora óta dolgozik – azonban arra figyelmeztet, hogy
nem szabad összemosni a családi gazdaságokban segédkező fiatalok, illetve a multinacionális cégek által kizsákmányolt gyermekek helyzetét.
Előbbi ugyanis egy teljesen természetes, a családi jólét számára elengedhetetlen fejlődési pályát jelent, míg utóbbi megfosztja a fiatalokat gyermekkoruktól.
Afrika agrárkontinens révén nem tud létezni mezőgazdaságból élő, erős helyi közösségek, illetve családok nélkül. A családi gazdaságokban aktív szerepet játszó fiatalokat nem zsákmányolják ki: a gyerekek olyan készségeket tanulnak szüleiktől, amelyek később garantálni tudják számukra a biztos megélhetést. A család szentségét ezért nem szabad megtörni, egy anyát, vagy apát sem szabad arra kényszeríteni, hogy gyermekeinek ne adjon munkát.
Nem lenézni, hanem támogatni kell a családi köteléken belüli munkákat, a nyugati országoknak pedig meg kell érteniük, hogy
Afrika fejlődését nem a multinacionális cégek, hanem a folyamatosan fejlődő helyi gazdaságok tudják elősegíteni.
Minden gyermeknek garantálni kell az oktatáshoz való hozzáférés lehetőségét, azonban az afrikai viszonyok megértésé nélkül nem szabad téves következtetéseket levonni a családi gazdaságokban dolgozó fiatalokról. Afrikai jövőjét ugyanis ezek a fiatalok írják.
Gergi-Horgos Mátyás