Már négy évvel ezelőtt arra gyanakodtak konzervatív körök, hogy a szavazógépeken keresztül tömeges csalást lehet elkövetni az amerikai választásokon. Ekkor egy több, mint 60 ezer aláírást tartalmazó petíciót is megfogalmaztak a Kongresszus felé, vizsgálatot követelve azért, hogy megvizsgálják, milyen összefüggés van Soros György és a szavazógépeket gyártó cégek között.
Ekkor a Smartmatic cég volt a célkeresztben, hisz annak elnöke, Lord Mark Malloch-Brown a Nyílt Társadalom Alapítvány kuratóriumi tagja.
A média már ekkor is igyekezett eloszlatni a vádakat, nem láttak összefüggést aközött, hogy a Smartmatic elnöke annak a Soros Györgynek az alapítványában foglal helyet, aki ekkor Hillary Clinton kampányának legbőkezűbb támogatója volt és akinek kampányigazgatója is az OSI környékéről érkezett. Soros György neve természetesen az idei választás során is sokszor elhangzott, hiszen az alelnök, Kamala Harris testvére, Maya Harris szintén Soros György alapítványánál dolgozik.
A Soros Györgyhöz Malloch-Brown-on keresztül köthető Smartmatic cég szavazógépeket szállít Arizonába, Kaliforniába, valamint Colorado, Washington DC, Florida, Illinois, Louisiana, Michigan, Missouri, New Jersey, Nevada, Oregon, Pennsylvania, Virginia, Washington és Wisconsin államaiban is használják ezeket a gépeket. Ezek közül idén több államban is újraszámlálás várható. A négy évvel ezelőtti vádak idén januárban is előkerültek, miután egy előzetes vizsgálat során a legnagyobb szavazógép-gyártó cégeket számos kritika érte. A Washington Examiner hétfőn foglalta össze az ügy legfrissebb fejleményeit.
Az AP hírügynökség is beszámolt, hogy mindhárom gigavállalatnak, a Dominionnak, az Election Systems and Sofware-nek és a texasi Hart-InterCivicnek is „erőteljes kritikával kellett szembesülnie az átláthatóság hiánya és amiatt, hogy vonakodtak saját rendszereiket külső tesztek számára megnyitni” – írta az Associated Press. 2019-ben az AP megállapította, hogy ezek a vállalatok „sokáig fukarkodtak a biztonsággal a kényelem érdekében, és pénzügyi és működési titkokból vontak védőburkot maguk köré annak ellenére, hogy kritikus szerepük van a választásokon”.
Jellemző, hogy a vizsgálat eredményei és a felmerülő aggályok miatt a konzervatív vezetésű államok igyekeztek is távol tartani maguktól a vizsgált szavazógépeket.