Eljárást indított az Európai Unió az Egyesült Királyság ellen – írja a BBC. Az Unió nevében fellépő Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen november végéig adott haladékot a briteknek, hogy válaszoljanak a hivatalos felszólításban megfogalmazott aggályokra.
Rövid közleményében az elnök úgy fogalmazott, hogy
Johnson javaslata „teljes mértékben ellentétes” mindazzal, amit az északír jegyzőkönyvvel kapcsolatban kialkudott megállapodásban rögzítettek.
A Guardian összefoglalójából kiderül, hogy Brüsszel szeptember végéig adott időt a brit jogalkotónak, hogy gyomlálja ki a belső piaci törvényből a kifogásolt rendelkezéseket; az uniós fél indítványa pedig arra utal, hogy von der Leyen elnök órája pontosan jár.
A bizottsági elnök ugyanis úgy véli, hogy megdőlt az Egyesült Királyság jóhiszeműségével kapcsolatos vélelem azzal, hogy
az ország egyoldalúan módosította a tavaly kölcsönösen kialkudott megállapodási feltételeket.
„Szeptember végéig biztosítottuk a lehetőséget brit barátaink számára, hogy eltávolítsa a belső piaci törvény problémás részeit a tervezetből; a tervezet alapvető szellemiségében sérti a jóhiszeműség követelményét, amelyet a megállapodás is rögzít.
Ezen felül hatályba lépése esetén teljes mértékben ellentétes lenne az északír jegyzőkönyvvel.” – állítja von der Leyen, hozzátéve, hogy a tekintettel arra, hogy a problémás részek még mindig a tervezet részét képezik, a Bizottság úgy döntött, hogy hivatalos úton is felhívja a briteket a jogkövető magatartásra.
Ez pedig egy újabb kötelezettségszegési eljárást vetít előre.
A Guardian szerint a Bizottság hivatalos felhívása hosszadalmas procedúrát feltételez, amelynek a végén az ügyet az Európai Unió Bírósága fogadhatja be – a britek pedig ebben az esetben tetemes bírságra számíthatnak.
A POLITICO úgy értesült ugyanis, hogy Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság alelnöke igyekezett tisztázni, hogy
az Európai Unió nem habozik élni a szerződésszegésből fakadó jogosítványaival, ha a britek tovább kötik az ebet a karóhoz.
Ennek kikerülésére egyébként nincs sok esély a britek számára. Ha ugyanis valóban hivatalos eljárás lesz a vége, arra az esetre a britek bizonyos kérdésekben – így az aktuális ügyben is – még jó ideig az Európai Unió Bíróságának joghatósága alá tartoznak.