Ez gyors volt: von der Leyen máris meghátrált

Trump nyomában az EU is deeszkalálja a vámintézkedéseit.

Jogi útra tereli az Internal Market Bill ügyét az Európai Unió. A döntésre azt követően került sor, hogy a brit parlamenti képviselők szerdán megszavazták Boris Johnson botrányt keltő javaslatát. Elemzések szerint a britek a „no-deal Brexit” mellett így már a szerződésszegés szankcióit is kockáztatják.
Eljárást indított az Európai Unió az Egyesült Királyság ellen – írja a BBC. Az Unió nevében fellépő Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen november végéig adott haladékot a briteknek, hogy válaszoljanak a hivatalos felszólításban megfogalmazott aggályokra.
Rövid közleményében az elnök úgy fogalmazott, hogy
Johnson javaslata „teljes mértékben ellentétes” mindazzal, amit az északír jegyzőkönyvvel kapcsolatban kialkudott megállapodásban rögzítettek.
A Guardian összefoglalójából kiderül, hogy Brüsszel szeptember végéig adott időt a brit jogalkotónak, hogy gyomlálja ki a belső piaci törvényből a kifogásolt rendelkezéseket; az uniós fél indítványa pedig arra utal, hogy von der Leyen elnök órája pontosan jár.
A bizottsági elnök ugyanis úgy véli, hogy megdőlt az Egyesült Királyság jóhiszeműségével kapcsolatos vélelem azzal, hogy
az ország egyoldalúan módosította a tavaly kölcsönösen kialkudott megállapodási feltételeket.
„Szeptember végéig biztosítottuk a lehetőséget brit barátaink számára, hogy eltávolítsa a belső piaci törvény problémás részeit a tervezetből; a tervezet alapvető szellemiségében sérti a jóhiszeműség követelményét, amelyet a megállapodás is rögzít.
Ezen felül hatályba lépése esetén teljes mértékben ellentétes lenne az északír jegyzőkönyvvel.” – állítja von der Leyen, hozzátéve, hogy a tekintettel arra, hogy a problémás részek még mindig a tervezet részét képezik, a Bizottság úgy döntött, hogy hivatalos úton is felhívja a briteket a jogkövető magatartásra.
Ez pedig egy újabb kötelezettségszegési eljárást vetít előre.
A Guardian szerint a Bizottság hivatalos felhívása hosszadalmas procedúrát feltételez, amelynek a végén az ügyet az Európai Unió Bírósága fogadhatja be – a britek pedig ebben az esetben tetemes bírságra számíthatnak.
A POLITICO úgy értesült ugyanis, hogy Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság alelnöke igyekezett tisztázni, hogy
az Európai Unió nem habozik élni a szerződésszegésből fakadó jogosítványaival, ha a britek tovább kötik az ebet a karóhoz.
Ennek kikerülésére egyébként nincs sok esély a britek számára. Ha ugyanis valóban hivatalos eljárás lesz a vége, arra az esetre a britek bizonyos kérdésekben – így az aktuális ügyben is – még jó ideig az Európai Unió Bíróságának joghatósága alá tartoznak.
A brit fél részéről megszólalt a kormányszóvivő is, biztosítva a közvéleményt arról, hogy „kellő időben” reagálnak az Unió felhívására. Mindazonáltal rögzítette, hogy
a britek a maguk részéről egyenesen közölték azokat a szempontokat, amelyeket mérlegelve végül a parlament megszavazta a törvényt.
„Fontos számunkra egy olyan jogi védőháló kimunkálása, amely védi az Egyesült Királyság belső piaci integritását, és biztosítja a minisztereket afelől, hogy képesek egyrészt eleget tenni az Észak-Írország irányába fennálló kötelezettségeiknek, másrészt pedig megtartani a béketárgyalások vívmányait.”
Mindemellett – mutat rá a lap – az Európai Unió egy másik szálon tovább tárgyal az Egyesült Királysággal a Brexit utáni jogviszonyok jövőjét illetően. Ennek kapcsán von der Leyen úgy nyilatkozott, hogy az Európai Unió a maga részéről mindent megtesz annak érdekében, hogy a kilépési megállapodás a maga ütemében január 1-jéig tető alá kerüljön.
Az Egyesült Királyság részéről tehát David Frost tovább tárgyal az Európai Unióval a kilépés kereskedelmi és biztonságpolitikai vonzatairól. A Guardian pedig azt vetíti előre, hogy az események tükrében az Európai Unió két opciót kínál majd fel a britek számára:
vagy visszavonják a belső piaci törvényt, vagy marad a megállapodás nélküli kilépés
– közismertebb nevén a „no-deal Brexit”.
Dobozi Gergely
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.