Apátlan gyerekek „gyártásába” kezdene Franciaország?

2020. szeptember 25. 12:38

„Ez a bioetikai törvénycsomag súlyosan és veszedelmesen átalakítja a civilizációnk által megteremtett alapokat” – vélik a tiltakozók.

2020. szeptember 25. 12:38

Történelmi jelentőségű változások várhatóak a „szabadság földjén”, ám azok aligha a helyes, emberséges irányba mutatnak – írja a SzemLélek.

A francia nemzetgyűlésben fontos törvényeket szavaztak meg a nyáron az emberi reprodukciós eljárásokról. Eddig csak különböző nemű párok vehettek részt a mesterséges megtermékenyítési programban, ha természetes úton nem lehet gyermekük és házasok vagy legalább két éve együtt élnek. Emmanuel Macron elnök egyik választási ígérete ennek a – sokak szerint idejétmúlt – szabályozásnak a radikális megváltoztatása volt.

Az új törvényjavaslatot első olvasatban már tavaly ősszel elfogadta a francia alsóház, július végén pedig a nemzetgyűlés másodszor is igent mondott. A végső szó azonban a szenátusé, várhatólag jövő év elején születik végleges döntés.

Mit is tartalmaz ez az új szabályozás?

1) 43 éves korig minden nőnek, tehát a leszbikus pároknak és egyedülálló nőknek is hozzáférhetővé válik a mesterséges megtermékenyítés, természetesen anonim – de a gyermek 18 éves kora után felfedhető – spermadonorral, de immár egészségpénztári támogatással.

2) Lazít a törvény a béranyaság kérdésében is, két nőnemű partner esetében ugyanis megengedi, hogy az egyik fél mesterségesen megtermékenyített petesejtjét a másik hordja ki. Így egyikük genetikai, másikuk szülőanyának fog minősülni.

A SzemLélek rávilágít: mivel saját költségén, engedékenyebb országok magánklinikáin eddig is sok nő élt a lombikprogrammal, ez a változás nem jelent valódi áttörést, viszont tovább növeli az apátlanul születő gyerekek számát. Mindezt annak ellenére, hogy az ENSZ gyermekjogi chartája szerint a gyermekeknek joguk van ahhoz, hogy szüleiket lehetőség szerint ismerjék és velük nevelkedjenek.

A törvény azonban ennél sokkal tágabb kérdéskört szabályoz:

új bioetikát fogalmaz meg.

Pszichoszociális indokkal egészen a szülésig engedélyezi az abortuszt, és megengedi az embriók géntechnikai módosítását, őssejtjeikből ivarsejtek előállítását, sőt, emberi őssejtek állati embriókba való beültetését is.

Tiltakozások

A francia orvosi akadémia aggodalmát fejezte ki a „bilaterális származás” nélküli gyerekek szisztematikus „gyártása” miatt, és számos tudós, jogi szakértő és egyházi szakember tiltakozott.Több mint háromezer módosító indítványt nyújtottak már be. Érveiket azonban „elavultnak” és „ideologikusnak” minősítették. Michel Aupetit Párizs érseke, orvos-bioetikus a Le Figaro-ban azt írja:

Ez a bioetikai törvénycsomag súlyosan és veszedelmesen átalakítja a civilizációnk által megteremtett alapokat: az ember, az emberi méltóság, az emberi élet és egészség tiszteletét. Ezek a törvények emberségünk, emberi mivoltunk lényegét érintik.”

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Barna Kutya
2020. szeptember 26. 17:46
Olvassátok el Huxley: Szép új világ Utána már nem fogtok csodálkozni.
Pandaka pygmaea
2020. szeptember 25. 19:43
Ez rettenetes. :( És hát ez.... ? "...mesterséges megtermékenyítés, természetesen anonim - de a gyermek 18 éves kora után felfedhető - spermadonorral...." Milyen klassz is lesz, ha "gyerekek" tucatjai kopogtatnak majd az "apjuknál" éveken keresztül.
palicsi
2020. szeptember 25. 19:36
A mesterterv első lépése, hogy hím ivarsejt nélkül, őssejt felhasználással hozzanak létre embriót. A következő lépés a béranyaság kiváltása egy fajta inkubátorral. A végső cél pedig, hogy egy világkormány döntsön arról, hogy hány gyerek születhessen a bolygón. Ha véletlenül megfogan valahol hagyományos módon egy gyerek, azt abortálják!
Esvány
2020. szeptember 25. 15:11
Hát az Európába importált kanokkal mi lesz? Meg úgy egyáltalán a férfiakkal? Nekik nincs joguk utódhoz? Nekik nem jár ingyen béranya?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!