Von der Leyen: Európa mélyebb válságban van, mint 2008-ban

2020. július 08. 16:48

Az Európai Bizottság elnöke mellett Angela Merkel is felszólalt szerdán Brüsszelben. „Meg kell változtatnunk Európát, ha meg akarjuk védeni és őrizni” – fogalmazott a német kancellár.

2020. július 08. 16:48

„Az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét betöltő Németország legfőbb prioritása, hogy Európa a korábbinál erősebben és egységesebben kerüljön ki a koronavírus okozta válságból” – jelentette ki a német kancellár szerdán Brüsszelben.

Változás kell!

Angela Merkel az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén bemutatta a német elnökség stratégiáját és fő céljait. „Hatalmas erőfeszítésre, közös munkára és szolidaritásra van szükség az Európa előtt álló problémák megoldásához. Meg kell változtatnunk Európát, ha meg akarjuk védeni és őrizni” – fogalmazott. Aláhúzta, hogy semmifajta világjárvány nem lehet ürügy a demokratikus jogok csorbítására, az emberi jogokat nagyon rövid ideig és nagyon indokolt esetben szabad csak korlátozni. Illetve leszögezte, hogy nem nevezhető demokráciának az a rendszer, ahol az ellenzéki hangok vagy a sokszínűség nem kívánatos.

Most minden korábbinál inkább szükség van arra, hogy az alapvető jogokat és értékeket megvédjük, hogy támogassuk egymást és összetartsunk” – hangsúlyozta. A járvány okozta kihívások kezelése akkor lehetséges, Európa akkor kerülhet ki erősebben a válságból, ha a tagországok összefognak, segítenek egymásnak. Egyedül egyetlen ország sem képes kilábalni a krízisből. „A szolidaritás nem csak gesztus, hanem hosszú távú befektetés. Gyűlölettel és ellenségeskedéssel nem lehet megküzdeni a vírussal” – mondta. Rámutatott, hogy a német uniós elnökség célkitűzései között szerepel az alapvető jogok védelme, a szolidaritás előmozdítása, a környezetvédelem, a digitalizáció felgyorsítása, valamint Európa szerepének megerősítése a világban.

Fontosnak nevezte, hogy Európa digitális téren minden más szereplőtől függetlenné váljon, s erősítse a védelmét a kibertámadásokkal szemben is. Nagy-Britannia európai uniós kilépésével összefügésben aláhúzta, a szigetország a jövőben is fontos partnere marad az EU-nak. Németország fel kívánja gyorsítani a tárgyalásokat, hogy még az ősz folyamán megállapodás születhessen a jövőbeli kapcsolatok lezáratlan fejezeteinek tekintetében. „Azonban arra is fel kell készülnie az EU-nak, hogy a december végéig tartó átmeneti időszak lezárultáig nem születik megállapodás Londonnal” – figyelmeztetett.

Mélyebb a krízis, mint 12 éve

Angela Merkel beszélt arról is, hogy a német elnökség előrelépést kívánna elérni Észak-Macedónia és adott esetben Albánia csatlakozási folyamatában is, illetve elő akarja mozdítani más nyugat-balkáni országok uniós integrációját is. Kiemelte továbbá, Németország foglalkozni kíván a migráció kérdésével, ugyanis – szavai szerint – előrelépésre van szükség az uniós migrációs politika területén, a tagállamoknak egyetértésben kell megoldaniuk ezt a politikai és humanitárius feladatot. Kínával összefüggésben elmondta, az EU szoros politikai és kereskedelmi kapcsolatokat tart fent a távol-keleti országgal, ugyanakkor az emberi jogokat és a jogállamiságot érintően jelentős nézetkülönbségek vannak. Noha nem tartható meg ősszel az EU-Kína csúcstalálkozó, Berlin azért fontosnak tartja, hogy a párbeszéd folytatódjon Pekinggel.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kijelentette, hogy a járvány miatt a világ és benne Európa mélyebb krízisbe került, mint a 2008-as gazdasági világválság idején. Szerinte a fellendülést csakis közös munkával lehet elindítani és fenntartani. Ehhez nyújtana segítséget az EU hétéves költségvetésére épülő, 750 milliárd eurós helyreállítási csomagra vonatkozó bizottsági javaslat. Németország július elsejétől vette át fél évre az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét Horvátországtól.

(MTI)

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rrrrrr
2020. július 09. 22:57
Fúbazmeg! Ez a csámpás rozi kiáll egy árvíz idején is és elmondaná h és most óvnunk kell a jogallamisagot és demokraciat, az alapveto jogokat... mi lenne ha már elfelejtenek ezt a qrva mellebeszelest!?
figyelő4322
2020. július 08. 20:55
Von der Leyen és Merkel anyók... A "politikailag korrekt', kódolt szájkarate mesterei...különösen Merkel! Végtére néhány kijelentéssel egyet is lehetne érteni, ha azt ők valóban szó szerint értenék. Pl. összefogással, egymás segítésével egyet is lehetne érteni. A probléma csak az, hogy ők Orwell állat- farmján élnek, és ők a disznók, akik a nagy egyenlőségben a 'legegyenlőbbek." Náluk ezek az ártatlan, pozitív kefejezések azt jelentik, hogy még nagyobb hatalmat Brüsszelnek, és kevesebb beleszólást az egyes országoknak. Milyen jó, hogy George Orwell már jó ideje figyemeztetett a merkelisták, és másik, mo-i születésű George szövevényes trükkjeire!
Kristály
2020. július 08. 20:39
A 2/3 az 2/3 ezt egyszerüen nem akarják tudomásul venni . Ezt minden mondatban legalább kétszer kell eszükbe jutattni, mondat elején és mondat végén.
rollotomasi
2020. július 08. 19:26
Lózung hegyek és minden marad a régiben.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!