„Több bizalmunk van abban, ahogyan Orbán kezeli ezt, mint a saját kormányunkban” – hollandok a járvány idején

2020. március 28. 18:41

A mindennapi életet érintő korlátozások terén talán Hollandia áll a leglazábban a járványhoz Európa államai közül. Az országban élőket kérdeztük a hétköznapi tapasztalatokról.

2020. március 28. 18:41
Veszprémy László Bernát

Bár sok államvezetést ért már heves kritika a koronavírus-járvánnyal szembeni intézkedések kapcsán, kevés kormányt támadnak annyian, mint a hollandot és a britet, amik eddig többé-kevésbé konzekvensen a „nyájimmunitás” gondolatát hangoztatták. Az elmélet röviden úgy hangzik, hogy nem zárják le a teljesen az adott ország életét: így annyian kapják el a vírust, majd gyógyulnak ki, hogy az már nem fertőzhet tovább. Hozzáállásukat a belga egészségügyi miniszter és a szomszédos ország polgármesterei is támadták, a „leggyengébb láncszemnek” nevezve őket Európában.

Hollandiában február 27-én jelentették be az első koronavírusos fertőzöttet. Mark Rutte liberális miniszterelnök március 16-án arról beszélt az országhoz címzett üzenetében – ami igencsak ritkán történik meg a holland történelemben –, hogy bár „vonzó” ötlet lenne lezárni a teljes országot, ez a gazdaságnak túl nagy károkat okozna, így inkább a „vírus irányítása” mellett döntöttek: azaz minél több ember kapja el a vírust, míg az időseket óvni próbálják. Ennél még egyértelműbben fogalmazott Jaap van Dissel, a holland nemzeti közegészségügyi intézet vezetője, amikor azt mondta, hogy a nem veszélyeztettek között „terjeszteni akarjuk” a vírust.

Ennél libertáriusabb, éjjeliőr-állam megközelítést kevesen alkalmaztak Európában. Az eredményeket nyilván jellemzi, hogy cikkünk írásakor 7431 eset ismert Hollandiában, és 434 halálozás. A holland egészségügyi miniszter, Bruno Bruins március 18-án le is mondott. A holland miniszterelnök rövidesen már óvatosabban fogalmazott, és a védekezésre helyezte a hangsúlyt,

de Hollandiában továbbra sem vezettek be túl szigorú intézkedéseket.

Az iskolákat ugyan bezárták, és nemrég azt is bejelentették, hogy az érettségik is elmaradnak, de a magas esetszám és a gócpontok – például Észak-Brabant – ellenére nem rendeltek el kijárási tilalmat, sok cég még a home office-t sem tette lehetővé. Ugyan a hírhedt coffeeshopokat is elméletben bezárták – nagy sorokat alakítva ki a gyorsan halmozni igyekvő lakosok között –, cikkünkhöz megkerestünk egy olvasót, aki szerint Amszterdamban a közkedvelt leidsepleini Bulldogból elvitelre március 26-án is lehetett árut vásárolni.

Március 23-án szigorú társadalmi elkülönítést megkövetelő intézkedéseket jelentettek be, a három főnél nagyobb eseményeket betiltották, és nyilvános helyeken másfél méteres távolságot kell tartani. Bár büntetés jár a szabályok be nem tartásáért, egy közel-keleti származású amszterdami lakos szerint, aki neve elhallgatását kérve beszélt lapunknak – nevezzük Ahmednek –,

Nem követik a szabályokat, stb.”. Hozzátette: „Én csak otthon maradok, igyekszem dolgozni onnan.” Ahmed szerint súlyos gond, hogy sok embert azonnal elküldtek a laza munkáltatói jog miatt a turizmusból, mert bár a hotelek nem zártak be, de a forgalom drasztikusan csökkent.

Hasonlókról számolt be egy másik holland lakos, aki úgy fogalmazott, hogy „oda megyek, ahova akarok”, ami szerinte nagyon jó, ő nem akar olyan szigorú szabályokat, mint Olaszországban. Ő egy privát oktatási intézményben dolgozik, és nem tették lehetővé számára az otthoni munkát, ami nem is zavarja. A tanács ennek ellenére az a hatóságok részéről, hogy maradjon otthon. Ennél aggódóbb hangot ütött meg egy Amszterdamban élő izraeli újságíró, Cnaan Lipshiz, aki cikkében arra jutott, hogy bár a holland megoldás nagyfokú szabadságot ad neki, de mégis „félti az életét”. Szerinte

Hasonló üzenetet fogalmazott meg lapunk számára levélben egy Delftben élő nyugdíjas, nevezzük Jannekének. Janneke szerint a holland kormány nem tesz eleget, pedig „szörnyű, ami történik”, és szerinte ha ő elkapja a vírust, akkor „vége van”. Ezt annak dacára mondja, hogy Hollandia véleménye szerint nem teljesít rosszul lélegeztetőgépek beszerzése terén. Janneke férje otthonról dolgozik, üzleti tanácsokat ad, ami „meglepően jól működik”. Ő maga viszont aggódik. A budapesti helyzetet ismeri: „Láttuk a képeket a nagyon üres Budapestről, sokkoló volt. De valószínűleg ez az egyetlen helyes út a krízis kezelésére. Több bizalmunk van abban, ahogyan Orbán kezeli ezt, mint a saját kormányunkban.”

Összesen 153 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bunko_jobbos
2020. március 29. 21:11
"Ahmed szerint súlyos gond, hogy sok embert azonnal elküldtek a laza munkáltatói jog miatt a turizmusból" 1. Ahmed mi a faszt keres Hollandiában? 2. Milyen jó lenne a szigorú munkáltatói jog, hogy a vállalkozások akkor is fizethessék az alkalmazottakat, mikor semmit sem kell dolgozniuk. Aztán mikor vége a válságnak meg nem lenne már munkáltató. Ezért jó az országodba jó sok potenciális kommunistát importálni. 3. Minden országban lehet olyanokat találni, akiknek nem tetszenek a kormány intézkedései. 4. Majd meglátjuk, hogy a válságból kik jönnek ki jobban, a nyájimmunitásosak vagy aki teljesen bezárkóztak, aztán majd ha kijönnek, akkor kapják el. Vagy sose jönnek ki.
Bűbájos Küsmödy
2020. március 29. 17:07
Hahóóóó! Hol késnek már a "nemisigaz", nemúgygondolta", "fordításihiba", "csakahabonynédijjjapropagandája", stb. visítozások??? Még nem hevertétek ki az óraátállítás okozta traumát?
barany
2020. március 29. 07:15
Úgy látom, itt nagyon "nyomul" az ellenzék. Hogy további örömet szerezzek nekik: Orbán napjainkban Európa legnépszerűbb politikusa.
Zsaturnuzs
2020. március 28. 23:28
A kormány jó intézkedéseit támadó ellenzék hiteltelen. Azt mutatja be mindannyiunknak, hogy ők bizony nem hoznák meg ezeket a jó intézkedéseket. Másrészt az eltúlzott intézkedéseket (osszunk pénzt mindenkinek, teszteljünk le mindenkit stb.) hiányoló ellenzék azt bizonyítja be látványosan (legalábbis a gondolkodó választóknak), hogy kormányra kerülve a most általuk javasoltakhoz hasonló eltúlzott, rossz döntéseket hoznának. Harmadrészt mindegyik kormány hoz rossz döntéseket politikai érdekből, hozzá nem értésből, különféle kényszerekből. Ha az ellenzék nem csak ezeket a rossz döntéseket kifogásolja, hanem a jókat is, akkor azt mutatja be, hogy képtelenek megkülönböztetni a jót a rossztól, és vakon reménykednek abban, hogy a velük rokonszenvező szavazók mindent elhisznek nekik. Kifogásolni a jó lépéseket, rossz lépéseket követelni, jó és rossz lépéseket egyaránt szakadatlanul kifogásolni: ez az ellenzék jövőbeli választási vereségének megalapozása. Agyhalott, átgondolt stratégia nélkül vagdalkozó, gyenge politikai érzékű szerencsétlenekkel nem nyerhetők meg a politikai csaták. A migránsáradat után most a koronavírus-járvány lesz az ellenzék második Mohácsa. Orbánék pedig várhatóan a 2030-as választást is fölényesen megnyerik majd.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!