Beismerte Brüsszel: hiába ígértek fűt-fát az ukránoknak, nem tudják betartani azokat

Emellett nem győzik hangsúlyozni, hogy folytatni kell az ukránoknak nyújtott katonai támogatást.

Az Európai Parlament plénuma szerda délelőtt vitatta meg az Európai Tanács december 12-i ülésének eredményeit. A fő témák a 2030-as és 2050-es klímacélok, illetve az Egyesült Királyság parlamenti választása okán a Brexit helyzete voltak. Farage, Barnier, Charles Michel – összeállításunk a vita fénypontjairól!
Nigel Farage EP-képviselő, a brit Brexit-mozgalom arca, az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja, majd a Brexit Párt vezetője egyperces felszólalásában világossá tette: „Három és fél év hitegetés után végre elhagyjuk a népek eme börtönét.” Volt üzenete az ott maradók számára is: „Elhitethetik magukkal, hogy minden rendben van ebben a katedrálisban, de ez nincs így. Az emberek nem akarják, hogy arctalan bürokraták uralkodjanak felettük. Von der Leyen és Michel – hallották őket? Tompák, mint a mosogatóvíz!” – összegzett Farage. Hozzászólása úgy felbosszantotta Mairead McGuinness levezető elnököt, ír néppárti képviselőt, hogy az azonnal rendre is utasította brit képviselőtársát: „Nem jó barátszerzési módszer azt mondani emberekről, hogy tompák, mint a mosogatóvíz. Ezen kívül mindannyiunknak van arca, és akiket Ön arctalannak nevez, azok tették a legtöbbet a Brexit ügyében is”, fogalmazott McGuinness.
A Brexit Párt brit zászlókkal díszített padsoraiból még Alexandra Phillips EP-képviselő emelkedett szólásra. Katy Perryt parafrazeálva kijelentette, „nem csak túlélni, de prosperálni is fogunk”, aki pedig ezt nem hiszi el, az „látja majd, ahogy a federalisták buta projektjét a történelem szemetesébe helyezik”. „Merry Brexmas!”, búcsúzott kollégáitól Phillips.
Richard Corbett brit munkáspárti képviselő szerint „a britek 53 százaléka szavazott olyan pártokra, akik új népszavazást akarnak”, ennek a népszavazásnak pedig egyértelműen az Egyesült Királyság EU-ban maradása lenne az eredménye. Úgy látta, Boris Johnson 43 százalékos választási eredménye „alig egy százalékkal jobb Mayénél”, majd figyelmeztetett: a miniszterelnök „a hard brexitet célozta meg”, Johnson taktikáját pedig így írta le: „Adjátok meg, amit akarok, különben fejbe lövöm magam!”
Seán Kelly ír néppárti képviselő felszólalásában csak röviden tért ki a Brexitre, kiemelve, hogy „fontosabb a Brexitet jól csinálni, mint megcsinálni”.
Az értékelő ülést az Európai Bizottság képviselője, Michel Barnier, az Európai Unió megbízott Brexit-ügyi képviselője, valamint az Európai Tanács elnöke, Charles Michel zárták felszólalásaikkal. Barnier leszögezte: „Ez az első alkalom, hogy az Európai Parlament úgy vitázott a Brexitről, hogy tudta: az január 31-én valóban meg fog történni.” Biztosította az uniós és a brit polgárokat arról, hogy „történjék bármi, népeink között kapocs marad a barátság”. Az EU-Nagy-Britannia kapcsolatok jövőjéről azt mondta, azok „gazdasági oszlopra fognak épülni”. Zárásul kérdést intézett az Egyesült Királysághoz: „Az Egyesült Királyság elhagyja az EU-t, de Európát nem. El szeretne vajon zárkózni a szabályozói rendszerünktől, és ha igen, mennyire?” Az EU-s szabályzói jogkörök sorsa fontos, mert „ez határozza meg ambícióink mértékét” – fogalmazott Barnier.
Charles Michel a vita végén kijelentette: „Sajnálom, de tiszteletben tartom a döntést, amelyet a brit nép három évvel ezelőtt meghozott.” Kifejezte feltétlen bizalmát Barnier-ben: amit a főtárgyaló elmondott, az „hadiparancs lesz a következő fázisban”, az európai tárgyalási stratégiáról pedig annyit mondott: „védeni fogjuk az európai érdekeket, és egyenlő tárgyalási feltételeket biztosítunk majd.”
Kövesse a Facebookon!