Margarítisz Szkínász a bizottsági ülés első fél óráját szinte teljes egészében a migrációnak szentelte: elmondta, hogy az elmúlt hetekben körbejárta az európai fővárosokat, köztük Párizst és Budapestet, hogy a készülő új európai migrációs egyezmény kapcsán minden olyan véleményt halljon, amit a bevándorlás kapcsán Európában hallani érdemes. Felvázolta a formálódó paktum sarkalatos pontjait is: „Sehova nem jutunk, ha nem találjuk meg a megfelelő egyensúlyt szolidaritás és felelősség között” – jelentette ki Szkínász, majd áttért a migrációs stratégia két fő oszlopára: a tengeri, szárazföldi és jogi határvédelemre, amelyeknek
„elég erősnek kell lenniük a belső mozgásszabadság fenntartásához”,
,valamint az Európába irányuló bevándorlás forrás- és tranzitországaival kiépítendő „win-win partnerségre”, melybe az Európai Uniónak „mindent bele kell fektetnie, amije van”: nem csak pénzt, hanem a puha erő egyéb formáit, így például az Erasmus-ösztöndíjakat is. Szkínász emellett röviden kitért a kiberbiztonság témakörére is, majd megemlítette, hogy nemrégiben Recep Tayyip Erdoğan török elnöknél járt tárgyalni, és méltatta a jelenleg négymillió menekültet elszállásoló Törökországot mondván, hogy „egyetlen ország sem képes ezen a Földön több menekültet elhelyezni, mint ma Törökország.”
A görög biztos Erdoğannal kapcsolatos megjegyzései természetesen nem kerülték el a LIBE bizottság tagjainak figyelmét. A máltai néppárti Roberta Metsola hívta fel a figyelmet arra, hogy mikor Szkínász Erdoğannál járt, gyakorlatilag nullára csökkent a görög szigetekre érkező migránsok száma – mikor pedig elment, megint megugrottak a számok. A német szociáldemokrata Birgit Sippel sem hagyta szó nélkül a burkolt bókot Ankara felé: szerinte népességarányosan például Libanon is több menekültet gondoz, mint Törökország. „Azt gondolom, nem kellene hazudnunk” – tette hozzá a képviselő.
Tineke Strik holland zöld képviselő próbálta kicsikarni a Szkínász-Erdoğan megállapodás részleteit, Szkínász azonban kitérőleg válaszolt, és inkább azt mondta el, hogy miben nem állapodtak meg: nem is tárgyaltak sem adatokról, sem geopolitikáról; de nem egyeztek meg az EU-tól a menekültek ellátásáért cserébe kapott pénz felhasználásáról sem. Az európaiak továbbra is a migránsokat befogadó közösségeknek szeretnének fizetni, a török fél pedig egységesen állami kézbe várja az eurómilliárdokat.