Moszkva kész fenntartani az orosz gáz ukrajnai tranzitját

2019. december 19. 21:42

A Németországba Ukrajnán keresztül történő orosz gázszállítások jövőre is folytatódhatnak.

2019. december 19. 21:42

Oroszország és Ukrajna megállapodásra jutott csütörtökön az orosz földgáz Ukrajnán keresztüli tranzitjáról a német fővárosban európai uniós közvetítéssel folytatott tárgyalásokon – jelentette be késő este Berlinben Maros Sefcovic, az Európai Bizottság alelnöke.

Az egy hónapja tartó tárgyalások eredményeképpen a felek megállapodtak az új gázszállítási szerződés elveiben, elhárítva ezzel a 2009-eshez hasonló „gázháború” megismétlődését. A Németországba és az Európai Unió (EU) más tagállamaiba Ukrajnán keresztül irányuló orosz gázszállítások így jövőre is folytatódhatnak.

A megegyezés még csak elvi jellegű

Német hírportálok beszámolói szerint Maros Sefcovic nem közölt tartalmi részleteket, azt viszont kiemelte, hogy a megegyezés elvi jellegű, és Moszkvának és Kijevnek is tovább kell még dolgoznia rajta, hogy aláírható szerződéssé váljék.

Alekszandr Novak orosz energetikai miniszter – aki az ukrán delegáció vezetőjével, Olekszij Orzsel környezetvédelmi és energiaügyi miniszterrel együtt tett sajtónyilatkozatot az egész nap folytatott megbeszélés végeztével – elmondta: reméli, hogy a munka utolsó szakasza is sikeres lesz, és így az aláírás „nagyon hamar” megtörténik. Olekszij Orzsel hozzátette, hogy az Európai Bizottság és a német szövetségi kormány közreműködésével folytatott tárgyaláson elfogadott szöveg „közelebb visz a megoldáshoz”.

Peter Altmaier német gazdasági miniszter aláhúzta, hogy Berlinben fontos lépést tettek a megoldás felé.

EU-s érdekek

Ágazati adatok szerint az EU a földgázfogyasztása nagyjából 18 százalékát fedezi olyan orosz földgázzal, amely Ukrajnán keresztül érkezik a közösség területére, így az EU-nak is fontos érdek az év végén lejáró orosz-ukrán tranzitszállítási szerződés megújítása.

A szerződést 2010-ben kötötték. Időközben jelentősen megromlott az orosz-ukrán viszony, miután Oroszország 2014-ben elcsatolta az Ukrajnához tartozó Krím félszigetet, és oroszbarát szeparatistákat kezdett támogatni a Donyec-medencében, Ukrajna Oroszországgal határos keleti térségében.

Azonban a gáztranzit ilyen körülmények között is működött, így például tavaly az EU-ba szállított mintegy 200 milliárd köbméter orosz gáz nagyjából 40 százaléka Ukrajnán keresztül érkezett, aminek révén Ukrajna hozzávetőleg 3 milliárd dollár (890 milliárd forint) tranzitdíj-bevételhez jutott.

(MTI)

(A kép forrása: rt.com)

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
3M..
2019. december 21. 11:04
A cserekereskedelemmel egyik fél sem járt rosszul, Mindkét fél annak nyertese volt. Szebb Jövőt!
medve
2019. december 20. 11:51
Azt gondoltam:-)
medve
2019. december 20. 09:41
Csöndben megjegyzem, ez számunkra egy nagyon fontos fejlemény.
hátakkor
2019. december 20. 05:46
A karbonsemleges Németország mit kezd ennyi gázzal?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!