Dráma: csecsenekre lőttek a Putyin oldalán harcoló észak-koreai katonák, többen meghaltak
Az ukrán hírszerzés szerint az orosz–észak-koreai kombinált egységek egy nap alatt mintegy 200 katonát veszítettek.
A damaszkuszi kormány és a szíriai kurdok között kialakult párbeszéd már konkrét eredményekkel járt – jelentette ki az orosz külügyminiszter.
Oroszország továbbra is párbeszéd létrehozásán fáradozik a török és a szíriai vezetés között a két ország határán kialakult helyzet normalizálása érdekében – jelentette ki szerdán Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Szocsiban, a titkosszolgálatok és a biztonsági és bűnüldöző szervek 18. értekezletén.
„Oroszország továbbra is szigorúan a nemzetközi jog keretein belül, az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatainak megfelelően tevékenykedve, a Szíria és a kurdok közötti megállapodás elérésére és betartására fog buzdítani, és igyekszik előmozdítani a Szíria és Törökország közötti viszony rendezését és a biztonság biztosítását közös határukon az 1998-as adanai megállapodás alapján” – hangsúlyozta Lavrov. Hozzátette: a damaszkuszi kormány és a szíriai kurdok között kialakult párbeszéd már konkrét eredményekkel járt.
Az adanai megállapodásban fogalmazták meg azokat a feltételeket, amelyek alapján Törökország határon átnyúló biztonsági műveleteket hajthat végre Szíria északi részén. Emellett a megállapodás arra is rákényszerítette Damaszkuszt, hogy beszüntesse a menedéknyújtást a szakadár Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) számára. A PKK, amelyet Ankara terrorszervezetnek minősít, évtizedeken át fegyverrel harcolt a török állam ellen, és támaszpontokat hozott létre szíriai területen.
Lavrov szerint az Egyesült Államok és az általa irányított nyugati koalíció Szíria északi részén „kváziállami képződmények” létrehozására és az arab törzsekkel való szembenállásra ösztönzi a kurdokat.
„Évek óta figyelmeztetünk az Egyesült Államok és az általa irányított koalíció robbanásveszélyes politikájára, amely Szíria szétverésére és kváziállami képződmények létrehozására irányul az Eufrátesz jobb partján, szeparatizmusra és az arab törzsekkel való szembenállásra ösztönözve a kurdokat” – jelentette ki az orosz külügyminiszter. Mint mondta, a világ most ennek a „rövidlátó politikának” a következményeivel szembesül.
„Ennek eredménye az új fegyveres konfliktus, melynek során az Iszlám Államnak a térségben tartózkodó tagjai ismét elkezdtek szétszórodni a Közel-Keleten, Észak-Afrikában és a világ más területein” – figyelmeztetett Lavrov.
(MTI)