Szijjártó: A víz kulcsszerepet játszik a nemzetközi béke és biztonság fenntartásában

2019. szeptember 25. 09:25

Jelenleg 2,5 milliárd ember él vízhiányos területeken ez a világ népességének 36 százaléka – emelte ki a külgazdasági és külügyminiszter az ENSZ-közgyűlésen, New Yorkban.

2019. szeptember 25. 09:25

A nemzetközi diplomáciában törekedni kell arra, hogy a vízellátás miatti konfliktusok ne jelenthessenek újabb biztonsági fenyegetést a világra – hangoztatta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az ENSZ-közgyűlés New Yorkban zajló ülésszakának vízgazdálkodással foglalkozó kísérőrendezvényén szerdán.

Kijelentette: egyértelműen bebizonyosodott, hogy a víz kulcsszerepet játszik a nemzetközi béke és biztonság fenntartásában, ezért a nemzetközi diplomáciának nagyobb figyelmet kellene szentelnie a vízforrások békés elosztásának, illetve a világ vízbázisait fenyegető jelenségek elleni küzdelemnek.

Szijjártó Péter leszögezte: Magyarország kiemelten kezeli a vízdiplomáciát, és az ENSZ keretein belül egyértelmű elismerés övezi azt a teljesítményét, amelyet az ENSZ vízügyi egyezményének hároméves magyar elnöksége során nyújtott. Hazánk szorgalmazza, hogy minél több ország csatlakozzon ehhez az egyezményhez, és ratifikálja is – fűzte hozzá.

Emlékeztetett arra, hogy jelenleg 2,5 milliárd ember él vízhiányos területeken. Ez a világ népességének 36 százaléka, ráadásul a világ GDP-jének egyötödét ezeken a területeken élő emberek állítják elő. A jelenlegi előrejelzések szerint 2050-re már 4,8 milliárd ember fog vízhiányos területen élni.

A világon 280 folyó és 600 olyan vízbázis van, amely országhatárokon átnyúlik, a világ népességének 40 százaléka ilyen területen él. A lokális vízválságok emiatt könnyen olyan konfliktusforrásokká alakulhatnak, amelyek nagyobb mértékű feszültségek kirobbanásához vezetnek – fejtette ki Szijjártó Péter.

Utalt a külgazdasági és külügyminiszter arra is, hogy az idén rendezik meg a harmadik budapesti Víz Világtalálkozót, amelyek közül az első – 2013-ban – nagy szerepet játszott abban, hogy a fenntartható növekedési keretrendszerben a víz kérdésköre önálló célkitűzésként jelenjen meg. Az október 12-15. közötti világtalálkozón a döntéshozók, a gazdasági és pénzügyi szektor képviselői, valamint a tudományos életből érkezett vezetők a tervek szerint arról is vitáznak, hogy milyen globális megoldási lehetőségek vezetnek a biztonságos vízellátáshoz.

(MTI)

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
duzur
2019. szeptember 25. 12:15
Ez nagyon igaz és nagyon aggasztó. Még a kitünö bécsi ivóvíz is veszélyeztetett a gleccserek leolvadása következtében.
TAVIROZSA
2019. szeptember 25. 11:23
Most ténylegesen vízhiány van vagy csak nem építenek víz nyerő kutakat, víztározókat ??
zakar zoltán béla
2019. szeptember 25. 10:55
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! +++++ A hozzászólókkal is egyetértve, kivéve a gallllagennnyó idiótákat! Ez utóbbiak keressék fel Gréta szüleit, s alkossanak velük sKANdináv népdalkört!
Akitlosz
2019. szeptember 25. 10:38
"Jelenleg 2,5 milliárd ember él vízhiányos területeken ez a világ népességének 36 százaléka" A felesleg. Éppen ennyivel kevesebb ember esetén rögtön megszűnne a "vízhiány". Vízhiány nem létezik. a víz ugyanannyi ezen a bolygón, mint volt 50 éve. Az ember azonban nagyon nem, így egy emberre egyre kevesebb víz jut. Kitűnő struccpolitikus ez a vízfejű külügyminiszter.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!