A német Zöldek eddigi történetük legszebb napjait élik mostanában. A májusi EP-választásokon megszerezték a szavazatok ötödét, egyre többször mérik őket Németország legnépszerűbb, CDU-t is megelőző pártjának, a Zöldek egyik társelnöke, Robert Habeck pedig a legnépszerűbb politikusok és a közvélemény szemében potenciális kancellárjelöltek közé emelkedett.
De ki ez a Habeck, aki egykori outsider pártjával épp benyomul a posztmodern német néplélek kellős közepébe?
Robert Habeck egy északnémet faluból indulva,
filozófusi és írói karrierből váltva lett a Zöldek sztárja,
célja pedig világos: néppártot csinálni a Zöldekből, a szociáldemokratákat pedig kiszorítani a centrumból. Bárhol is jár tévéstúdióktól a politikai gyűlésekig, kötetlen lazasággal tud megszólalni ez a mindig borostás férfi. Mindig mond valami érdekeset, és a közvéleménykutatások szerint a választók még azt is elnézik neki, ha a mondanivalója politikailag inkorrekt és szlengszótár kell az értelmezéséhez – elvégre még Joschka Fischer pártjában sem szokás dolgokra azt mondani, hogy „király”.
Habeck 1969-ben született Lübeckben, gyerekkorát pedig a Kiel melletti Heikendorfban töltötte, ahol a szülei gyógyszertárt üzemeltettek. A gimnáziumban szerkesztette az iskolaújságot, fellépett a színjátszó fesztiválon, majd érettségi után egy évet önkénteskedett egy hamburgi civilszervezetnél.
Aztán az egyetem alatt begubózott: Freiburgban hallgatott filozófiát, filológiát és germanisztikát, rabul ejtette Heidegger, és
talán soha nem hagyta volna el az egyetemi könyvtárat, ha nem kapott volna Erasmus-ösztöndíjat,
melynek keretében Koppenhágába utazott – még 1992-ben. Kilenc évvel később avatták a filozófia doktorává Hamburgban.
A „cool Zöldek” nyomában
Habeck ekkor már főállású író volt: a feleségével együtt írt könyveket a dán határ melletti házukban. „Politika nélkül kényelmesebb lett volna” – írja honlapján, de 2002-ben Habeck mégis feladta ezt a kényelmet.
A történet „kanonizált” változata szerint egy esős, tavaszi estén besétált a Zöldek schleswig-flensburgi szervezetének ülésére azzal, hogy „hol vannak a cool Zöldek?” Csakhogy a cool Zöldek nem voltak sehol. A párt ekkor történetének egyik válságos szakaszát élte. A schleswig-flensburgi szervezetnek még elnöke sem volt, és senkinek sem akarózott elvállalni a tisztséget – kivéve Robert Habecket. Két évvel később ugyanez ismétlődött meg tartományi szinten.