Cikkajánló: Az Európai Bizottság mint politikai szereplő

2019. május 20. 15:26

Az Európai Bizottság szerepének átpolitizálódása állandó téma volt Jean-Claude Juncker elnöksége alatt. Neil Nugent, a Manchasteri Metropolitan Egyetem kutatója és Mark Rhinard, a Svéd Külügyi Intézet munkatársa legújabb tanulmányukban azt vizsgálták, hogy pontosan mit is érthetünk a Bizottság „politikai” szerepvállalásán, és ez milyen területeken nyilvánult meg az elmúlt ciklus során.

2019. május 20. 15:26
null

Az Európai Bizottság politikai szerepvállalása

Az Európai Unió működését vizsgáló kutatások egyik leginkább felkapott témája az Európai Bizottság politikai szerepvállalásának kérdése. Különösen nagy figyelem irányult erre a témára a luxemburgi Jean-Claude Juncker elnöksége idején, akinek már az új, úgynevezett spitzenkandidat – avagy csúcsjelölti – rendszer szerinti megválasztását is komoly politikai viták övezték. A különféle kutatások mindeddig jelentősen eltérő eredményekre jutottak, így vannak, akik szerint a Bizottság politikai szerepköre jelentősen sérült az elmúlt években, mások azonban úgy vélik, hogy sosem volt politikailag annyira jelentős a Bizottság, mint napjainkban. Jelen tanulmány szerzői szerint a fenti kérdésben való előrelépéshez elengedhetetlen, hogy tisztázzuk, pontosan mit is értünk politikai szerepvállalás alatt. Cikkükben ezért felvázolnak egy keretrendszert a politikai szerepvállalás lehetséges megnyilvánulási formáiról, majd eme keretrendszert felhasználva elemzik a Bizottság működését.

Ideológiai, szakpolitikai, szervezeti, valamint adminisztratív politikai szerepek

A szerzők tanulmányukban a politikai szerepvállalás négy különböző formáját azonosították.  Ideológiailag politikainak nevezik azt a jelenséget, amikor egy bürokratikus szervezet dolgozói célorientált közösséggé válnak és a szervezet működtetése során ezen célokat igyekeznek elérni. Szakpolitikai szempontból politikainak tartják azt, amikor a végrehajtó szervezet lényegileg befolyásolja egy-egy politikai javaslat vagy program kialakítását. Ugyancsak ide sorolható, amikor a Bizottság proaktívan, kezdeményezési jogával élve befolyásolja az Unió jogszabályalkotásának irányait. Szervezetileg vagy intézményileg politikai szerepként azonosították azt a törekvést, hogy a hivatali tisztségviselők állandóan jelen legyenek a különféle bizottságok és testületek munkájánál is. Végezetül az adminisztratív vagy végrehajtói politizálás fogalma alatt azt értik a szerzők, hogy a politikai döntések és új jogszabályok gyakorlatba való átültetése a közigazgatási rendszeren keresztül történik, így annak vezetői és dolgozói közvetlen hatással vannak az uniós hatalomgyakorlás formájára.

A Juncker-bizottság gyakran használta jogköreit politikai szerepkörének erősítésére

A Juncker-bizottság politikai szerepvállalásának egyik fő eszköze volt a széleskörű programalkotás. A Bizottság 2014-es megválasztását követően öt prioritást élvező területet jelölt ki, amelyet később öt újabb kiemelt területtel bővített. Mindezzel lényegében lefektette azt a keretrendszert, amelyben az uniós politikai mozogni tudott a ciklus során. A Bizottság szintén gyakran élt jogszabálykezdeményező jogkörével, így nagyon is aktívan kivette a részét az uniós törvényalkotásból. Ugyancsak fontos „politikai” elem volt, hogy átalakult a Bizottság belső hierarchiája: a korábbi „első az egyenlők között” státuszából kiemelkedve, a Bizottság elnöke már egyértelműen vezető szerepkört töltött be. A szerzők értékelése szerint a Bizottság gyakran élt adminisztratív döntéshozatali jogkörével, és módosított bizonyos eljárásokat egyes tagállamok érdekében – így például meghosszabbította az elvárt költségvetési hiány elérésére kiszabott időkeretet, hogy annak Franciaország és Olaszország is meg tudjon felelni. Ez a fajta önállósága Bizottságnak mint végrehajtó testületnek elsősorban abból a tényezőből fakad, hogy az Európai Unió nagymértékben „töredezett” politikai rendszer, így különösen nagy szerep hárul működtetésében a hivatalokra.

 

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!