Kikosarazta a németeket a francia miniszterelnök
Michel Barnier inkább Meloniékhoz siet Olaszországba, ami finoman szólva is szokatlan a német-francia kiegyezés óta – viszont jó oka van rá.
A Mission Lifeline nevű NGO által fenntartott mentőhajó 224 migránssal a fedélzetén északnak hajózik, Matteo Salvini olasz belügyminiszter megtagadta, hogy a hajó Olaszországban kössön ki.
Matteo Salvini olasz belügyminiszter csütörtökön egy újabb civil szervezet által működtetett mentőhajónak tiltotta meg a kikötést Olaszországban. A holland zászló alatt hajózó vízijármű fedélzetén 224 migránst szállít.
Matteo Salvini szerint a hajót a Mission Lifeline nevű német nem kormányzati szervezet (NGO) tartja fenn, s annak ellenére vette fel a migránsokat Líbia partjainál, hogy az olasz parti őrség utasította: hagyja a mentést az észak-afrikai állam parti őrségére. A líbiai hatóságok rendszerint visszaszállítják a migránsokat az észak-afrikai állam területére.
Az olasz belügyminiszter közölte azt is, hogy kapcsolatba lépett a holland nagykövettel a hajó tevékenységét illetően. Hozzátette: a fedélzeten lévő migránsok „legfeljebb csak képeslapon fogják meglátni Olaszországot". A Mission Lifeline szerint a mentést nemzetközi vizeken hajtotta végre, s kikötési engedélyt kért a legközelebbi biztonságos kikötőben, de eddig ezt nem adták meg. A segélyszervezet pontos helymeghatározás nélkül hozzáfűzte: jelenleg északnak hajóznak.
Az NGO 2016 óta 675 embert mentett ki a Földközi-tengeren, s eddig a migránsokat mindig más hajóknak adta át, hogy folytathassa a keresést. Ez az első alkalom, hogy kikötési engedélyt kért migránsokkal a fedélzetén. A civilszervezet szerint félő, hogy hasonló helyzet fog kialakulni, mint az Aquarius mentőhajó esetében.
Olaszország június 10-én megtagadta a francia SOS Mediterranée és az Orvosok határok nélkül (MSF) civil szervezetek által működtetett, 629 bevándorlót szállító Aquarius mentőhajó kikötését, de Málta sem fogadta a hajót. Az Aquarius sorsa végül két nappal később rendeződött: a migránsokat olasz hajók segítségével átszállították a spanyolországi Valenciába, ahová június 17-én érkeztek meg.
(MTI)