Három szövetségese segítette ki a bajból Orbánt: újabb fordulat előtt áll az egész világ
Minden megváltozhat rövid időn belül.
James Mattis a képviselőházi bizottság előtt megvádolta Oroszországot, hogy „cinkos” a szíriai vegyifegyver-készlet megőrzésében.
„Úgy gondolom, hogy vegyifegyver-támadás történt Szíriában és keressük a tényleges bizonyítékokat” – jelentette ki James Mattis védelmi miniszter csütörtökön a képviselőház fegyveres erőkkel foglalkozó bizottságának meghallgatásán.
A tárcavezető leszögezte: bármilyen amerikai katonai csapásnak célja a szíriai háború olyan mértékű „elszabadulásának” megelőzése, amelyben részt venne Oroszország, Irán, Törökország és mások is. Ugyanakkor hozzátette: az Egyesült Államok még nem hozott döntést a katonai csapásról.
James Mattis a képviselőházi bizottság előtt megvádolta Oroszországot, hogy „cinkos” a szíriai vegyifegyver-készlet megőrzésében. A miniszter hétfőn újságíróknak már utalt arra, hogy Moszkva 2013-ban – a Damaszkusszal kötött egyezség értelmében – kezességet vállalt a szíriai vegyifegyver-készlet megsemmisítéséért.
A miniszter szerint a nemzetbiztonsági tanács még a nap folyamán tárgyal minderről.
Miközben – az AP amerikai hírügynökség jelentése szerint – Washington a szír partok közelébe rendelte a Donald Cook rombolóhajót, fedélzetén 60 darab Tomahawk robotrepülőgéppel és útban van Szíria felé a Harry Truman repülőgép-hordozó anyahajó is, Donald Trump elnök csütörtök reggeli Twitter-bejegyzésében arról írt, hogy a Szíria elleni csapás vagy nagyon rövid időn belül, vagy sokára következhet be. „Soha nem mondtam, mikor kerül sor a Szíria elleni támadásra. Lehet, hogy nagyon hamar, lehet, hogy egyáltalán nem hamar” – fogalmazott a mikroblog-bejegyzésben.
Később az elnök újságírókkal közölte: csütörtökön „egy sor megbeszélést tartunk Szíriáról, majd meglátjuk, mi lesz”. Hozzátette: „elég gyorsan kell döntést hoznunk”.
Paul Ryan, a képviselőház elnöke, szintén újságíróknak, kijelentette: az Egyesült Államoknak kötelessége a Szíriának adandó nemzetközi válasz irányítása és Donald Trump elnöknek megvan a felhatalmazása a katonai erő alkalmazására, nincs szükség hozzá a törvényhozás hozzájárulására.
(MTI)