Az európai lakosság inkább pesszimista, a migrációs válság által leginkább érintett országok polgárai az átlagnál is borúlátóbbak, és az emberek többsége szerint a bevándorlási hullám növeli a terrorizmus kockázatát – derül ki a Századvég Alapítvány vezetésével az Európai Unió 28 tagországára kiterjedő közvélemény-kutatásból. A kutatóintézet megbízásából a Millward Brown Public Affairs végzett telefonos kérdőíves közvélemény-kutatást az Európai Unió 28 tagországában 2016. január 18. és február 10. között. Országonként 1000, azaz összesen 28 000 véletlenszerűen kiválasztott felnőttet kérdezett meg.
A felmérés eredményeit összegző, a Századvég által az MTI-hez hétfőn eljuttatott közlemény szerint a közvélemény-kutatásnak az volt a célja, hogy megvizsgálja az európai állampolgárok véleményét az unió jövőjét leginkább érintő kérdésekben, feltérképezze az Európai Unió teljesítményével, a migrációs válsággal és a növekvő terrorizmussal kapcsolatos lakossági attitűdöket.
A kutatás szerint az európai lakosság inkább pesszimista, az összes megkérdezett csaknem kétharmada (61 százaléka) úgy gondolja, hogy rossz irányba mennek a dolgok országában. A migrációs válság által leginkább érintett országok – például Görögország, Ausztria, Szlovénia, Svédország és Németország – polgárai az átlagnál is borúlátóbbak. Az EU teljesítményével kapcsolatban a lakosság többsége egyértelműen elégedetlen, és szkeptikus az EU gazdasági kilátásait illetően is. Máltán és Csehországban például kedvezőbben, máshol - Görögországban, Svédországban, Észtországban – kifejezetten pesszimistán vélekednek a lakosok a gazdasági ügyekről – írták.
Aggasztó az illegális bevándorlás, de a többség maradna az EU-ban
A kutatás szerint az európaiak inkább elkötelezettek az uniós tagság mellett, a megkérdezettek csaknem kétharmada nem támogatná egy olyan petíció aláírását, amely országa EU-s kilépéséről szólna. A legkevésbé elkötelezett országok e tekintetben az Egyesült Királyság és Csehország – derül ki az év eleji adatfelvétellel készült felmérésből. Az unió lakosságának 84 százaléka aggasztónak tartja az illegális bevándorlást, leginkább a kelet-európai régió tart tőle, legkevésbé Írország, Luxemburg és Lengyelország. Emellett – mint írták – az európai polgárok többsége szerint a bevándorlási hullám növeli a terrorizmus kockázatát, a bűncselekmények számát és kockázatot hordoz az érintett országok kulturális identitására.