Merkel rápirított a más álláspontot képviselő CDU-s tartományi vezetőkre

2016. február 22. 22:04

Angela Merkel a CDU választmányának hétfőn tartott telefonkonferenciáján arra intett mindenkit, hogy ne veszélyeztesse a következő uniós csúcsok sikerét. A pártelnök-kancellár elsősorban a CDU választási kampányt folytató Baden-Württemberg és Rajna-vidék-Pfalz tartományi vezetőinek, Julia Klöcknernek és Guido Wolfnak címezte figyelmeztetését, akik nemzeti intézkedéseket sürgettek a migránsválság megoldására.

2016. február 22. 22:04

Visszaparancsolta az európai menekültválság rendezésére nemzeti intézkedéseket sürgető tartományi pártvezetőket Angela Merkel német kancellár, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke pártja választmányának hétfőn tartott telefonkonferenciáján, a kormányfő résztvevők beszámolói szerint arra intett mindenkit, hogy ne veszélyeztesse a következő uniós csúcsok sikerét. Angela Merkel hangoztatta, hogy a március elején tartandó rendkívüli EU-Törökország csúcstalálkozó és a március 17-ei rendes uniós csúcs után kell mérleget készíteni arról, hogy sikerült-e Törökországgal együttműködve jelentősen csökkenteni az illegális migrációt a görög-török uniós külső határon – mondták résztvevők német hírportálok beszámolói szerint. 

A pártelnök-kancellár mindenekelőtt a CDU választási kampányt folytató Baden-Württemberg és Rajna-vidék-Pfalz tartományi vezetőinek, Julia Klöcknernek és Guido Wolfnak címezte figyelmeztetését. A március 13-i helyi törvényhozási (Landtag) választásra készülő politikusok egy közös nyilatkozatban egyebek között kifejtették, hogy osztrák mintára be kell vezetni a napi beléptetési kontingens intézményét és úgynevezett határközpontokat kell létrehozni, azaz minden nap csak előre rögzített számú menedékkérőt szabad beengedni az országba és a határ mellett kell elhelyezni őket, amíg a hatóságok megvizsgálják, hogy ki jogosult menedékkérelem benyújtására.

Sokan a kancellár elleni támadásnak értékelték az állásfoglalást, Julia Klöckner és Guido Wolf azonban a telefonkonferencián visszautasította ezt az értelmezést. Az ügy a CDU/CSU pártszövetség keddi szövetségi parlamenti (Bundestag-) frakciójának értekezletén is szóba kerülhet.

Nem áll túl jól a CDU

A CDU/CSU-val kormányzó szociáldemokraták (SPD) a partnereknél elindult bomlási folyamat újabb állomásaként értékelték a Klöckner-Wolf-nyilatkozatot. Sigmar Gabriel alkancellár, az SPD elnöke szerint a két politikus a menekültválság közös európai megoldását célzó tárgyalások kellős közepén hátba támadták a kancellárt.

A CDU támogatottsága Baden-Württembergben és Rajna-vidék-Pfalzban is csökken. Az Insa közvélemény-kutató intézet szerint Baden-Württembergben a Zöldek már át is vették a vezetést a CDU-tól, amely tavaly december elejéhez képest 7 százalékponttal gyengült és így 30 százalékon áll, a Zöldek pedig 5,5 százalékpontos erősödés után 30,5 százalékon. Rajna-vidék-Pfalzban a CDU továbbra is vezet, de a tavaly decemberi 39 százalék helyett a szavazatok 35 százalékára számíthat, az SPD pedig feljött 31-ről 33 százalékra.

Március 13-án Szász-Anhaltban is Landtag-választás lesz, ahol a CDU stabilan és nagy előnnyel vezet, 30 százalékon áll - a második helyen az SPD-től balra álló Baloldal következik 21 százalékkal –, de veszélybe került a 2006 óta kormányzó CDU-SPD koalíció. Az SPD támogatottsága a legutóbbi, 2011-ben tartott választáson regisztrált 21,5 százalékról 16 százalékra olvadt, az újonc Alternatíva Németországnak (AfD) pedig 17 százalékos támogatottságra tett szert. Amennyiben az 5 százalékon álló Zöldek és a 4 százalékon álló liberális FDP is bekerül a Landtagba – átlépi az 5 százalékos bejutási küszöböt - , a CDU nem tud a tartományi gyűlésben többségi támogatottsággal bíró kormányt alakítani az SPD-vel.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 53 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2016. április 05. 07:32
Hogy az USA-ban dolgozna, vagy sem nem érdekel Itt Európában a korábban jöttek első generációja még csak-csak, a második döntően nem, a harmadik generáció és az újonnan jöttek egyáltalán nem dolgoznak.
balbako_
2016. április 05. 07:31
Pedig koncentrációs táborba is zárhatta volna őket. ( Avagy ami késik, nem múlik?)
balbako_
2016. március 14. 12:51
Hm! Az eddig befogadottakból hányan dolgoznak? (Ennyit a gazdasági érdekekről...)
teljesenertelmetlen
2016. február 23. 23:57
Azért az is jellemző, hogy a cseheknek küldte: jelenleg a leggyengébb láncszem a V4-ben. Orbán, Fico és az új lengyel min.elnök udvariasan elküldte volna a kurva anyjába.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!