Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Az ötvenes évek óta nem volt határellenőrzés Dánia és Svédország között, hétfőtől azonban újra csak érvényes igazolvánnyal lehet átlépni a két ország határát. A koppenhágai repülőtér melletti Kastrup állomáson 325 méter hosszú kerítést építettek, hogy így akadályozzák meg az engedély nélküli határátlépést.
Vasárnap éjféltől csak érvényes személyi okmányokkal lehet belépni Svédország területére, a skandináv ország így akarja korlátozni a rá nehezedő migrációs nyomást. A koppenhágai Kastrup vasútállomáson 2015 végére épült meg a kerítés, ami az ellenőrzés nélküli határátlépést hivatott megakadályozni – írja a The Local svéd kiadása. A skandináv országok az ötvenes években szüntették meg a határellenőrzést közös határaikon, hatvan év után ez az első alkalom, hogy csak személyi dokumentumokkal lehet átlépni a határt.
A svéd Sydsvenskan beszámolója szerint 34 ellenőrzőponton 150 biztonsági őr végzi az igazolványok ellenőrzését a 325 méter hosszú kerítés mellett. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) észak-európai szóvivője, Mattias Axelsson aggodalmát fejezte ki a svéd kormány által bevezetett intézkedések miatt: „Sajnos úgy tűnik, hogy azoknak, akik menedéket szeretnének kérni Svédországban, muszáj lesz érvényes személyazonosító okmányokat felmutatniuk. (...) Óriási stressz menekülni, és nem várható el, hogy azok, akik jogosultak a menedékre, rendelkezzenek a megfelelő dokumentumokkal – ez elég lehetetlen.” Több szakszervezet is tiltakozott a svéd intézkedések ellen, mivel az jelentősen megnehezíti az ingázók dolgát.
Svédország azt követően szigorított a menekültügyi feltételein, hogy 2015-ben több mint 150 ezer menedékkérő érkezett az ország területére. Korábban a miniszterelnök-helyettes, Åsa Romson elsírta magát, amikor a kormányfővel bejelentette a menekültügyi szabályok változtatását.