A dán-német határon is újra ellenőrzik a belépőket

2016. január 04. 14:44

Dánia és Németország határán is újra lesz határellenőrzés, miután svéd-dán határon visszaállították az ellenőrzést a migrációs helyzet miatt. Steffen Seibert, a berlini kancellária szóvivője az üggyel kapcsolatban hangsúlyozta: „nem A és B ország határán található a megoldás a menekültválságra”.

2016. január 04. 14:44

Dánia hétfőn visszaállította a határellenőrzést a dán-német határon – jelentette be Lars Løkke Rasmussen dán miniszterelnök, aki szerint az intézkedéssel Koppenhága a papírok nélkül érkező menedékkérőknek akarja útját állni. A kormányfő már akkor értésre adta, hogy kormánya megteheti ezt a lépést, amikor Svédország bejelentette: okirat-ellenőrzést vezet be a dán határon.

Jelentős következményekkel járhat Dániára nézve, ha más északi országok határellenőrzést vezetnek be. Ez növelheti a menedékkérelmek számát” – magyarázta a liberális miniszterelnök. A dán-német határon egyelőre nem ellenőriznek mindenkit, csak szúrópróbaszerű vizsgálatokat végeznek. Az intézkedés tíz napig marad érvényben, de meghosszabbítható.

Ez egyáltalán nem örömteli pillanat” – vélekedett a dán miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy a svéd lépésre reagálnak a döntéssel, s kormánya arányos intézkedést hozott. Hozzátette azt is, hogy a „hétköznapi” dánoknak és németeknek semmilyen fennakadásra nem kell számítaniuk. „Ha az Európai Unió nem képes megvédeni külső határait, akkor egyre több ország lesz kénytelen ideiglenesen visszaállítani a határellenőrzést” – magyarázta Lars Løkke Rasmussen.

Német kormány: „Schengen nagyon fontos, de veszélyben van

A német külügyminisztérium úgy reagált, hogy a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezet veszélybe került. „Schengen nagyon fontos, de veszélyben van” – mondta Martin Schäfer külügyi szóvivő, aki szerint bármilyen probléma adódik is, mindig a legjobb közösen, összehangoltan megoldani. „Fontos, hogy közösen lépjünk fel, hogy a schengeni övezet működőképes legyen, és maradéktalanul fenntarthassuk a szabad mozgás elvét” – fogalmazott Schäfer.

Steffen Seibert, a berlini kancellária szóvivője hangsúlyozta: „nem A és B ország határán található a megoldás a menekültválságra”. Angela Merkel szóvivője közös, európai megoldást szorgalmazott. A berlini belügyminisztérium a német kormány sajtótájékoztatóján azt emelte ki, hogy a svéd és dán intézkedések is összhangban vannak a schengeni szabályokkal, amelyek lehetővé teszik, hogy a tagállamok rendkívüli esetben visszaállítsák a határellenőrzést. Ezt ősszel Németország is megtette az osztrák határon. A német belügyminisztérium szerint naponta 100-300 menedékkérő lép Németországból Dániába.

A menekültáradat feszültséget keltett Koppenhága és Stockholm között. Svédországban tavaly mintegy 163 ezren kértek menedéket, ami egy főre vetítve a legtöbb ilyen kérelmet jelenti az egész Európai Unióban. Dániában eközben 18 ezren folyamodtak menekültstátusért.

Svédország már novemberben ellenőrzést vezetett be az országot Dániával összekötő Öresund-hídon, valamint a dán és német kikötőkből érkező kompoknál, ám eddig az ellenőrzés nem volt általános, szintén csak szúrópróbaszerű, és nem mindenhol ellenőrizték az okmányokat, csak bizonyos belépési pontokon. Hétfőtől viszont a hídon, vasúton vagy komppal csak személyazonosítása alkalmas okmánnyal lehet belépni Svédországba. Ezért aki Svédországba igyekszik, annak már a dániai pályaudvaron fel kell mutatnia igazolványát. Koppenhága bírálta a svéd intézkedést, s felvetette, hogy Svédországnak kellene állnia az ellenőrzés költségeit.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
motoros
2017. április 19. 09:49
„Fontos, hogy közösen lépjünk fel, hogy a schengeni övezet működőképes legyen, és maradéktalanul fenntarthassuk a szabad mozgás elvét” – fogalmazott Schäfer." Ki mondta, hogy nem fontos? Hitlerina lépni fog, vagy tovább hívogat? Az "elveiteket" meg dugjátok fel!
cikicakk55
2016. január 06. 22:43
Nagyon úgy néz ki,hogy Muttinak sikerül összeugrasztania Európa országait egymás ellen.A Svédek és a Dánok is elég jól elvoltak eddig egymással. A Szerbek is a Horvátokkal addig,még ez a sok meghívott agysebész el nem indult.Tényleg bosszantó már ez a tesze-toszaság amit az Európa Unió csinál,élükön Németországgal Annak kellene az egészet finanszírozni,aki meghívta őket. Indítson Merkel értük repülőt és vigye egyből Magukhoz Őket.Anyagilag kevesebbe kerülne az Európai országoknak,ha nem lődörögnének határról határra.Egyébként valahogy nem értem ezt az egész ellenőrzés folyamatot.Hogy tudják őket leellenőrizni,mikor szinte mindnek a tenger alján vannak az okmányaik,vagy már rég por és hamu.Azt hazudnak magukról amit akarnak.
PPK
2016. január 06. 22:42
a „hétköznapi” dánoknak és németeknek semmilyen fennakadásra nem kell számítaniuk" És honnan tudják majd, ki az árja német/dán? Csak nem bőrük/szemük színéről?
Pandaka pygmaea
2016. január 06. 22:40
Tényleg, már olyan vicces/szánalmas, hogy abban a csodás "Európában" mindenki kurvára tudja, hogy mit kéne csinálni és mégsem csinálnak semmit, csak bőszen bizonygatják, hogy csinálni kéne valamit. Gyáva egy népség ez mind. De inkább idióta.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!