Az izraeli miniszterelnök megköszönte Orbán Viktor meghívását
Orbán Viktor péntek reggel hívta meg Benjámin Netanjahut Magyarországra.
Hivatalos látogatásának első napján üzleti vezetőkkel tárgyal Orbán Viktor Dél-Koreában lehetséges magyarországi befektetésekről. Pénteken a dél-koreai elnök fogadja Orbánt.
Megkezdte dél-koreai tárgyalásait csütörtökön Orbán Viktor miniszterelnök, a kormányfő a hivatalos látogatás első napján üzleti vezetőkkel folytat megbeszélést lehetséges magyarországi befektetésekről.
Orbán Viktor – aki egy magyar kormányzati és üzleti delegáció élén érkezett az ázsiai országba – helyi idő szerint csütörtök reggel Szöulban tárgyalt a Hyundai autógyár vezetésével, délután pedig a KDB Bank és a Hankook gumiabroncsgyártó vezetőivel egyeztet majd.
Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője az MTI-t a helyszínen arról tájékoztatta, hogy az említett cégekkel lehetséges magyarországi befektetésekről tárgyal a kormányfő. A látogatás második napján, pénteken Orbán Viktort fogadja Pak Gun Hje dél-koreai elnök.
Orbán előadást tartott a magyar tanszéket is működtető Hankuk Egyetemen Európa helyzetéről, jövőjéről, valamint a geopolitikai kihívásokról. A miniszterelnök szerint az elkövetkező öt évre megválasztott és már hivatalba lépett európai vezetéssel a kontinensnek esélye van arra, hogy visszaszerezze versenyképességét, gazdasági növekedését és helyét a világgazdaságban. Az Európa előtt álló geopolitikai kihívásokról szólva Orbán Viktor hangsúlyozta: ezekre higgadt, nyugodt választ kell adni.
Szijjártó Péter külügyminiszter, aki szintén Dél-Koreába utazott, újságíróknak azt mondta: a két ország céljai egybevágnak, hiszen a szöuli kormány gazdaságfejlesztési terve alapján a közepes méretű koreai vállalkozások külföldi beruházásait nagy mértékben próbálják ösztönözni.
„Nekünk pedig az az érdekünk, hogy ezek a vállalatok minél nagyobb számban Magyarországra jöjjenek”, hiszen ezek csúcstechnológiát képviselnek mind az autóiparban, mind az elektronikában – mondta a miniszter. Hangsúlyozta: fontosnak tartja, hogy ezek a beszállító vállalatok Magyarországot válasszák befektetésük helyszínéül, hiszen Magyarország az „autóipar európai zászlóshajója”. Annak érdekében pedig – folytatta –, hogy a magyar autóipar tovább növekedhessen, arra van szükség, hogy a beszállítói bázis kiszélesedjen. Szerinte a koreai közepes méretű vállalatok kifejezetten hasznosak ebből a szempontból. Jelezte, több beruházásról is folyamatosak a tárgyalások.
A miniszter arról is beszámolt, hogy a dél-koreaiak fontosnak tartják az együttműködést a visegrádi négyekkel, így „a Közép-Európa és Korea közötti együttműködésnek a jövőben is komoly szerepet fogunk szánni”. Elmondta, közös terv, hogy a közeljövőben a V4-ek és Dél-Korea egy miniszterelnöki, elnöki csúcstalálkozót rendezzen.